Kryształy czasu powoli wracają...

secutor
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 09 listopada 2013, 09:54

Post autor: secutor » 10 listopada 2013, 02:50

Kiedys powie :-)
A tajemnice rozbudzaja wyobraznie i sa swietnym motorem napedowym jako reklama.

Dobra tematem jest " krysztaly czasu wracaja" i mam kilka pytan do was:

1 Czy mechanika powinna ewoluowac w strone realizmu czy nie?
2 Jakie wogole bylo pierwotne zalorzenie?
Bo im wiekszy realizm, tym mniejsza efektciarskosc, a im wieksza efekciarskosc tym mniejszy realizm.
KC jakie pamietam stawialo na realizm, ale:
Niewiedziano wtedy tyle o walce bronia co wspolczesnie.
Przerobilem troche walke dlugim mieczem i mam swoje teorie na temat walki mieczem i tarcza.
Ba nawet stworzylem system walki ktory bazuje na takim wlasnie (moim zdaniem) ralizmie i wyszlo mi ze najlepsze sa ataki klute, a najlepsza kombinacja to rycerz opancerzony od stup do glowy z dwurecznym mlotem bojowym.
I te wnioski z moich symulacji tej mechaniki pokrywaja sie z ewolucja broni.
Wiadomo ze bron ewoluowala bardziej w strone atakow klutych, a najlepsza kombinacja to cierzko-zbrojny rycerz z dwurecznym mlotem bojowym zapewniajacy mu zadawanie obrarzen, klutych, miarzdzonych i cietych.
Wiadomo, jesli pujsc ta droga to wszyscy beda chcieli grac najskuteczniejsza postacia.
Innymi slowy:
Takiemu realizmowi mowie NIE.
Bo chce postaci wywarzonych, bez wzgledu czy beda sie poslugiwac bronmi cietymi, klutymi czy obuchowymi, czy magia.
Drugi problem z realizmem przynajmniej w przypadku tej mojej mechaniki polegal na pewnej dozie przewidywalnosci/nudzie.
Jesli cos jest z gory okreslone i narzucone to gracze nie maja mozliwosci wykazania sie kreatywnoscia.

Jeden lubi swobode, bo lubi miec swoj kreatywny wklad inni nie.
np. L5K, w duzej mierze narzucaly z gory sporo.

Mozna tez dac gracza mozliwosc obu opcji.
a) To wymaga wykreowania przez tworcow odpowiedniej do tego mechaniki.
b) Lub nazucic srednia wypadkowa, kreowania ale w pewnych ramach.

3 Pytanie, ktora opcje wolelibyscie a, czy b, a moze cos jeszcze innego o czym nie pomyslalem?

Co do magii nie lubie grac magami ale lubie miec w druzynie takowych. Wydaje mi sie jednak ze im wiecej czarow tym lepiej.
A co do magii, to zalerzy od kontekstu danego RPG.
Warhammer, tam magowie byli kiepscy, ale tam caly wykrewoanyswiat byl przeciw nim, bal sie ich itd. itp.
Ogolnie magia ma pasowac do realiow i z nimi wspolgrac.
W KC - magia chyba powinna byc na zasadzie potegi i tak jak pisze autor PANDEHMION, im wiecej tym lepiej z mozliwoscia awansu do potegi rownej bogom.

4 Pytanie jak wy widzicie kwestie magii w KC?

I tutaj dochodzimy do mixu roznych swiatow.
No wlasnie, moim zdaniem w ten sposob mozna latwo zabic klimat danego RPG.
Jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego.
Niektore RPG, sa "ograniczone", przez co sa charakterystyczne.
Swego czasu byla jakas dziwna moda na d20, i przerabianie RPG na modle tej kostki.
Moim zdaniem wiele z tych RPG-ow, byla bezplciowa.

5 Pytanie, co wartalo by wplatac w KC, a co zdecydowanie nie (z tego co wiadomo lub jest podejrzenie ze moze byc wmieszane)?

Ja z tym mixem, bym uwazal i to bardzo uwazal.
Klimat ma byc spojny i wszystkie pomysly pasowac do ogolnej koncepcji.

6 Jaka jest ogolna koncepcja KC?
Czy dobrze interpretuje ze jest to medivil-fantazy, czyli takie sredniowieczne fantazy.

W historii antyczny Rzym i sredniowiecze, te dwa "swiaty" spotkaly sie razem, wiec greccy bogowie + KC-towe, pol-orki ktore uwazam ze sa analogia na azjatow (byc moze mongolowie), jak dla mnie nie gryza sie razem, az tak bardzo.

7 Czy macie pdobne wrarzenie czy odmienne?
Jak wy to widzicie?

Nie ma co mnozyc bytow, jesli wszystkie bronie sa takie same pod wzgledem mechaniki to nie ma sensu rozpisywac i przedstawiac kolejnych takich samych broni tylko o innym ksztalcie.

8 Jakie nowe i inne rzeczy do tej pory nie prezetowane podtrzymywaly by klimat KC?

Linki, strony, wypowiedzi, wywiady wszystko mile widziane.
Ostatnio zmieniony 10 listopada 2013, 03:19 przez secutor, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wasut
Reactions:
Posty: 745
Rejestracja: 25 stycznia 2009, 18:16
Lokalizacja: Kraków
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/wasut
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Post autor: wasut » 10 listopada 2013, 10:07

Grubo jedziesz.
Poczytaj to forum, bo na 95% twoich powyższych pytań odpowiedzi już padły, a jak sam piszesz nie ma sensu mnożyć bytów.

Araven
Reactions:
Posty: 8334
Rejestracja: 13 lipca 2011, 14:56
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Araven » 10 listopada 2013, 10:40

Poczytaj tematy na Forum.
Realizm to rzecz bardzo umowna, masa zasad KC dążących do tzw. realizmu strasznie spowalnia tworzenie Postaci i samą grę.
Mnie podoba się świat KC, mechanika jak dla mnie jest całkowicie do bani. Skomplikowana, bez kalkulatora nie podchodź. Masakra. I nierealistyczna mocno.
Ja prowadzę KC na mechanice Fate.

Awatar użytkownika
deliad
Reactions:
Posty: 3638
Rejestracja: 28 marca 2010, 10:24
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą
Nickpage: https://krysztalyczasu.pl/profile/deliad
Has thanked: 5 times
Been thanked: 52 times

Post autor: deliad » 10 listopada 2013, 11:30

Bardziej realistyczna niż w innych systemach i dlatego skomplikowana.

Awatar użytkownika
czegoj
Site Admin
Reactions:
Posty: 3844
Rejestracja: 18 listopada 2008, 23:34
Has thanked: 5 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Post autor: czegoj » 10 listopada 2013, 12:17

Według mnie KC ma bardzo dużo realizmu i z tego co mówiłeś są bardzo mało efekciarskie, czyt. zwyczajnie wolne w grze. To trochę porównując jakbyś cały czas działał na win 95, można tylko dlaczego wiele osób tego nie robi? Odpowiedź jest prosta trzeba iść z duchem czasu i wykorzystywać nowe technologie. Trochę tego już zrobiliśmy i jak widzisz postać czy BN nie powstają w 30 min. tylko przez kilka klików. Problem w tym, że mając nie wielkie wsparcie autora poruszamy się trochę jak dziecko we mgle. Nie wiemy gdzie iść i dlaczego akurat tam. Na dodatek, wielu z nas już nie chce być dzieckiem, bo ma własne doświadczenia i tak na prawdę jest gotowa do tworzenia własnego systemu, problem kolejny to lenistwo.

Wracając do tematu KC nie powrócą, jeżeli nie pójdzie iskra od autora. Każdy z nas może sobie je rozbudowywać, jednak jego ulepszenia nie wyjdą po za k10 graczy z którymi gra. Jedynemu, któremu mam wrażenie udało się porwać trochę więcej osób był Keth, ale jak widać i jemu przeszło. Odpowiedzi na Twoje pytania na pewno w większości znajdziesz na portalu, wielu z nas ma podobne wątpliwości lub nawet identyczne.

Od siebie dodam, że to co mi podobało się kiedyś nie bardzo podoba mi się aktualnie, zmieniają się czasy, zmieniają się gusta. Pewien fenomen KC polega na tym, że się nie zmienia a dalej ma swoich zwolenników. Pytanie czy jeśli się zmieni zyska nowych i czy nie straci starych graczy?

Aktualne wejście na rynek polski to katastrofa zobacz Armie Apokalipsy. Kto ma ochotę pracować 10 czy więcej miesięcy za 5 tys. złotych, bo tyle zdaje się zarobił projekt. Może autor też nie ma na to ochoty. Tak czy inaczej jedyne czego żałuję to fakt, że dalej nie ma pełnego podręcznika zasad, który mi by się podobał (chyba sam sobie go napiszę) oraz fakt, że autor jakoś ciężko nawiązuję konwersację z fanami (z jakiego powodu to już nie mnie to oceniać).

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A przy okazji (chociaż miałem tego nie robić, ale nie bardzo wiem dlaczego nie):
Porozmawiałem sobie trochę dłużej z Arturem i wyszło kilka rzeczy, które chyba mogę wyjawić -
1. Artur aktualnie nie będzie ingerował w świat teraźniejszych KC. Pozostawia je fanom i starej gwardii. W tym kontekście nie zamierza wydawać (chyba, że coś się zmieni bo to zawsze może się zmienić) nic komercyjnego co by niszczyło materiały tutaj zebrane i wyprodukowane przez nas. Jeśli kiedyś w przyszłości zabierze się za teraźniejsze KC to tylko po to, żeby oddzielić pomysły zgodne z Jego wizją i te, których raczej by nie pochwalił, żadnego natomiast nie zamierza skreślać.

2. Powieść na którą aktualnie kładzie największy nacisk dziać się będzie jeszcze przed pojawieniem się Katana jako boga na Orchii, czyli ok 9-10 tys. lat wstecz. Tak koncepcja pozwoli na wiele nawiązań, ale jednocześnie pozwoli również na pełną kreację nie oglądając się za bardzo na świat i jego bagaż stworzony bardzo dawno temu.

3. Sprawa podręcznika też cały czas jest dyskusyjna. Z jednej strony wersja, w której mam spory wkład, czyli dla dawnych fanów. Trochę przepisana od początku wydana tylko w formie pdf i dostępna dla każdego. Taka wizja, którą Artur jest w stanie zaakceptować w 99% oraz nowe wydanie które ma być zbiorem sporej dawki zmian o tym za wiele nie wiem, więc się nie wypowiadam.

To tyle - nie wiem czy jeszcze to kogoś zaciekawi, ale tyle ile mogłem powiedziałem.
Ostatnio zmieniony 10 listopada 2013, 14:16 przez czegoj, łącznie zmieniany 1 raz.