17.07.2018 15:39:27
Nawigacja
ŻELAZNE KRÓLESTWA
Wstępniak
Podręczniki, zasady oraz recenzje
Opis świata
Historie kolejnych nacji
Bestiariusz
Manual botmistrza
Skrypty generalskie
Przewodnik obieżyświata
Akta Gavina Kyle
Scenariusze
Opowiadania
Forum Żelaznych Królestw
Dział PBF
Zanim Zaczniesz
Otwarte Sesje PBF
Wirtualne Elizjum
w świecie Wampira
TYLKO ZALOGOWANI

DrecarE: Wirtualny Podręcznik
Geografia DrecarE
Wymiar Czasowy
Rasy DrecarE
Kultura Istot
Tworzenie Postaci
Mechanika Gry
Magia
Technologia
Bestiariusz
Ostatnie artykuły
Konkurs Złote Prosię...
Zakon Zmierzchu i Świtu
Krasnoludzka Gildia ...
Utopce
Akademia Złotych Żon
Zjadacze Ciał
X-GROM - Szałaputy
Religia Środka
X-GROM - koncept sys...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Czego akurat słuchacie?
Gry komputerowe
FUN
A ten skąd się tu wz...
DeG - Franka
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie komentarze
Newsy
Coś pięknego. Dziękuje :)
Autorze, jak widzisz d...
Bazyl gratuluję jakośc...
Miało być więcej o mik...
Wspaniałe. Trochę szko...
Artykuły
Wszystkie prace wrzuco...
Jaki wynik konkursu?
Ja proponuje inne rozw...
Jeśli trzeba, mogę prz...
Szkoda, że nie ma kciu...
Galeria
Zgadzam się z Nantarem...
Uważam że pełny opis c...
Ikonki zastępujące np....
Tak zupełnie w ramach ...
Czyli czerń i biel :) ...
Dodatkowe strony
Hmm chyba część błędów...
Paragraf 82 brak linka...
Te które wyłapałem, że...
Podam wieczorem jak bę...
Może te problemy wynik...
facebook
Nawigacja
Artykuły » LEGENDA KRYSZTAŁÓW CZASU » Fourth Ed. CoT - pierwsze szczegóły
Fourth Ed. CoT - pierwsze szczegóły

 

CRYSTALS OF TIME 4th EDITION

FIRST DETAILS!


  

     Wszyscy zadeklarowani miłośnicy Kryształów Czasu już od kilku miesięcy świadomi są tego, że autor gry intensywnie analizuje Czwartą Edycję w starannie wyselekcjonowanych grupach testerów (co pocieszające, pochodzących nie tylko z Krakowa). Dzięki tym testom oraz mniej lub bardziej obszernym przeciekom wiemy już całkiem sporo na temat najnowszej odsłony KC! Wnikliwi użytkownicy portalu najpewniej bez trudu wyszperają interesujące ich wieści w postach na naszym forum, ja jednak postanowiłem nieco ułatwić Wam życie i przygotowałem kompilację naszej obecnej wiedzy na temat Czwartej Edycji - w wersji globalnej będącej się zwać zapewne CoT 4th Ed.

 

     Tak więc w podręczniku podstawowym znajdzie się 15 profesji rozdzielonych pomiędzy 5 kast (żołnierską, rycerską, złodziejską, kapłańską i czarodziejską). Obcięcie ilości profesji wynika z ograniczonej pojemności podręcznika, toteż role wojownika, druida, złodzieja i maga pojawią się w pierwszym planowanym dodatku do CoT, razem z profesjami demonicznego rycerza, mnicha, samuraja, barda, szamana i psionika. Każda profesja będzie posiadała trzy podklasy (zwane też specjalizacjami), oferujące dodatkowe unikalne zdolności profesyjne – zobrazuję to przykładem czarnego rycerza, który po awansie na POZ 1 może wybrać specjalizację w kierunku Rycerza Tyranii, Siewcy Wojny bądź Przeklętego Rycerza. Dzięki systemowi podklas w pakiecie 15 profesji otrzymamy 45 specjalizacji, dzięki czemu pochodzące z tej samej kasty postacie zaczną się od siebie diametralnie różnić (co w opinii autora ma wyeliminować bolączkę wcześniejszych edycji, gdzie wszyscy wojownicy i wszyscy magowie byli do siebie pod względem umiejętności bliźniaczo podobni). Co więcej, zasady będą umożliwiały dwu- i trzyprofesyjność, a niektórzy przebąkują nawet o czteroklasowcach! (aczkolwiek z wyjątkiem kilku specyficznych sytuacji nie wolno będzie wybierać profesji pochodzących z tej samej kasty).

 

     Współczynniki pozostają w klasycznej wersji, aczkolwiek w przypadku niektórych zyskają inne znaczenie (a Prezencja nie będzie już się nazywała Prezencją). Dla przykładu, Inteligencja ma teraz wpływać na parametry ofensywne i obronne dzięki zdolności przewidywania poczynań przeciwnika, szybkość będzie definiowała ilość aktywacji na rundę (system aktywacji zastąpi stary system opóźnień), Mądrość zaś zaważy na umiejętności przyswajania sobie nowej wiedzy przez bohaterów. Ciekawostką jest fakt, że Umiejętności Magiczne pozwolą teraz na różne czarodziejskie sztuczki również istotom nie posiadającym magicznych profesji (autor uzasadnia ów fakt ogromnym przesyceniem magią uniwersum pre-katańskiego). I ponieważ praktycznie wszyscy już to wiedzą, przypomnę tylko dla zasady, że odporności w czwartej edycji już nie występują.

 

     Ponieważ akcja nowej edycji ma być osadzona na pograniczu Archipelagów Centralnego i Wschodniego, gracze zyskają dostęp do zupełnie nowych fascynujących ras, mających w zamierzeniu wyprzeć z kart postaci oklepane od lat sztampowe role ludzi czy elfów. Pojawią się zatem orki wyniosłe, gobliny szlachetne, shorce, skakuny, arany, serpenty, dżiny, driady, dwoinki trójogoniaste, nagi krokodylowe i mnóstwo innych przedstawicieli menażerii tak fantastycznej, że głowa boli. W sumie podręcznik podstawowy ma oferować graczom czterdzieści różnych ras (gatunków/żywiołaków) do wyboru. Efektem ubocznym tej obfitości jest niestety konieczność ograniczenia opisu poszczególnych stworzeń do współczynników oraz ilustracji, co może znacząco utrudniać graczom wczucie się w tak trudne do poprowadzenia istoty jak pajęczaki czy żywiołaki.

 

     Kilka dodatkowych słów na temat magii. Jak już wspomniałem, nawet istoty pozbawionej odpowiedniej edukacji będą potrafiły wykonywać proste czarodziejskie sztuczki. Zmiany zarezerwowane dla adeptów magii to przede wszystkim likwidacja systemu kręgów. Klasyfikacja zaklęć ma mieć postać czarów w wersjach normalnych, antycznych i zakazanych. Wersji antycznej można się nauczyć praktykując podstawowe zaklęcia (opcja taka pojawia się przy krytycznym sukcesie w czarowaniu). Znając w przypadku określonego zaklęcia wersję antyczną i zakazaną można je połączyć ze sobą tworząc tym samym niewiarygodnie silny megaczar. Piętą achillesową w opinii testerów mogą być w zamian nazbyt liczne testy obronne przed zaklęciami, dla przykładu trzy przed Czarnym Pociskiem, które być może uczynią z magii kiepski i zawodny oręż.

 

     System walki ma zyskać na atrakcyjności dzięki pakietowi manewrów (nazewnictwo autora, ja osobiście wolałbym pozostać przy klasycznym terminie akcje). Szaleńcza szarża, wytrącenie broni, totalna opozycja (przepraszam, w tle leci telewizja, miało być totalna defensywa), potężny cios – każdy manewr ma oferować pewne namacalne korzyści, a na dodatek można go udoskonalać w miarę poprawy umiejętności postaci. Manewrów w wersji podstawowej ma być od 20 do 30. Oprócz nich walkę ma uczynić bardziej widowiskową koncept formacji, dzięki którym drużyna (tym razem w dużym towarzystwie NPCów) popisze się umiejętnością tworzenia falang, murów tarcz, lasu włóczni czy kręgu kantabryjskiego. W żadnej wcześniejszej edycji KC (ani oryginalnej ani heretyckiej) czegoś takiego nie było, toteż studiując te informacje poczułem się urzeczony epickim wyobrażeniem lasu włóczni dzierżonych przez malauków, osłanianego przez mur tarcz nag krokodylich, osaczonego przez galopujące w kręgu kantabryjskim raksasze dosiadane przez pandorianki!

 

     Nie myślcie, że nie wiem, co się właśnie wydarzyło w Waszych domach. Niektórym sztuczne szczęki wpadły pod biurka, innym szczelnie zaparowały szkła okularów! Ta reakcja została najpewniej wywołana lękiem o stopień skomplikowania rozgrywki, ale autor zapewnia, że mechanizmy Czwartej Edycji – reklamowanej jako wersja uproszczona Kryształów Czasu – pozwolą na rozgrywanie epickiej batalistyki w sposób łatwy i przyjemny. Garstka konserwatywnych malkontentów przez krótki czas przebąkiwała co prawda, że mechanizmy takiej rozrywki w podręczniku podstawowym pchną Czwartą Edycję w kierunku bitewniaka, ale ich obiekcje mogą być powodowane po prostu brakiem odpowiedniej ilości informacji (nie każdy ma możliwość bądź odwagę, by zadzwonić do autora i wypytać go o szczegóły).

 

     Teraz nadszedł czas na autentyczny orgazm dla miłośników cyferek, zwłaszcza w postaci wszelakich współczynników. Według zapewnień niektórych testerów karta postaci składa się z pięciu arkuszy A4! Myślę, że daje to doskonałe wyobrażenie szczegółowości zasad wtłoczonej w ramy wersji uproszczonej. Studiując wątki dyskusyjne na forum natrafiłem na niepotrzebnie sarkastyczną uwagę jednego z testerów (ten to na pewno nie był z Krakowa), że drobiazgowy opis postaci nie uwzględnia jedynie tego, co zwykła ona spożywać – i bardzo dobrze, w mojej własnej opinii, albowiem wskazane jest, aby pozostawić graczom wolną przestrzeń do zagospodarowania na własną rękę. Co więcej, gracze leniwi albo niechętni długopisowi nie muszą się od razu poczuć zniechęceni nadmiarem papierkowej roboty, ponieważ zostaną wsparci odpowiednią aplikacją (chyba na telefony, chociaż tutaj nie mam jeszcze dokładnych informacji).

 

     Ponieważ nie chcę za jednym razem wyjawiać wszystkich sekretów testerów, pozwolę sobie zakończyć w tym miejscu pierwszy z serii raportów. Oby poczucie niedosytu sprawiło, że zasypiecie mnie żądaniami kontynuacji!

 

Wasz ulubiony Admin

Komentarze
#1 | Suriel dnia 13.12.2017 22:34:19
Grin Keth.... brak mi słów.
#2 | Keth dnia 13.12.2017 22:39:21
Jak sobie nie radzisz po polsku, to pisz po angielsku, to nawet bardziej wskazane, ponieważ postanowiliśmy z 8ARTem, że zaczynamy intensywnie promować ten rewelacyjny system w języku Szekspira!
#3 | 8art dnia 13.12.2017 22:43:13
Thats correct Suriel. Polish is no longer supported due to negative feedback and trolling constantly receive by the Author!
#4 | Keth dnia 13.12.2017 22:48:29
Be aware, we would eliminate all thankless trolls, because Author don't need unconstructive flame wars. Remember, be like a tester from Krakov and you will be rewarded!
#5 | koszal dnia 13.12.2017 23:32:09
To ja przepraszam.
#6 | Rikandur dnia 14.12.2017 00:06:39
*insert rancorous laughter gif*
Great, it is good. I will wait for more ... and probably will have to hunt down one of my old parties to see if they kept the Player notes or made mistakes like yours truly.
#7 | czegoj dnia 14.12.2017 01:30:28
Rozbolały mnie zęby od zgrzytania.Sad
#8 | venar dnia 14.12.2017 08:26:53
Moim komentarzem będzie jego brak...
#9 | skoscisty dnia 14.12.2017 12:40:39
Proszę o kontynuację.
#10 | AS Autor KC dnia 14.12.2017 15:45:20
Testy nadal trwają, więc nie ma co zgrzytać zębami. Jest też przygotowywana nowa przygoda startowa, bo poprzednia nie wszystkich zachwyciła.
Skupiamy się też na grafikach ras, aby każda miała swoją.
Jak ktoś chce zadać pytanie zapraszam na priv lub telefon. Niestety nie mam czasu śledzić wszystkich informacji z tego forum.
#11 | VoyTasS dnia 15.12.2017 09:44:42
Made my day... harder...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Popularne Artykuły
  Artykuł Czytań Dodany przez
» IK - tworzenie i rozwój postaci
On: ŻELAZNE KRÓLESTWA
72268 Beamhit
26.01.2013 16:19
» 01. Wybór rasy i płci
On: TWORZENIE POSTACI
22546 leobardis
11.11.2008 15:43
» 05. Czary - objaśnienia i możliwości rzucania oraz spis czarów
On: MAGIA
19413 czegoj
25.11.2008 12:56
» 07. Kasta Niesklasyfikowana
On: PROFESJE
18252 leobardis
11.11.2008 18:26
» Legenda Kryształów Czasu
On: LEGENDA KRYSZTAŁÓW CZASU
17909 leobardis
11.12.2008 15:30
» Charakter Postaci
On: TWORZENIE POSTACI
16556 venar
16.02.2009 14:27
» Spis kamieni szlachetnych
On: DODATKI
15832 arikar
01.03.2009 16:48
» Martwiaki
On: BESTIARIUSZ
15337 venar
30.04.2009 11:58
» 02. Kasta Żołnierska
On: PROFESJE
15219 leobardis
11.11.2008 18:01
» 06. Kasta Czarodziejska
On: PROFESJE
14416 leobardis
11.11.2008 18:22
» Dendroid
On: BESTIARIUSZ
14330 ghasta
30.07.2011 10:22
» 04. Kasta Złodziejska
On: PROFESJE
14268 leobardis
11.11.2008 18:09
» Opis świata Orchii
On: LEGENDA KRYSZTAŁÓW CZASU
14050 leobardis
12.12.2008 13:17
» Kompendium Wiary
On: RELIGIA
13793 avnar
22.06.2009 15:08
» Bractwo Klingi Duszy
On: BRACTWA WYSTEPUJĄCE W ŚWIECIE KC
13317 czegoj
28.04.2009 15:18
©
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Sigil
17-07-2018 15:28
Widzę, że w Denmark wkleiliśmy posty prawie jednocześnie.

Kargan
16-07-2018 22:01
Wink

Suriel
16-07-2018 21:53
Bo pisaliśmy razem, jak opublikowałem patrze i wtf, jakiś post jest?

Kargan
16-07-2018 21:50
Wyedytowane Pfft nie liczy się Grin

Suriel
16-07-2018 21:45
Ogarnął, ogarnął tylko trza doczytać posta.

Kargan
16-07-2018 21:26
Kapitan zadał konkretne pytanie, ale przeżarty syfilisem mózg mojego braciszka najwyraźniej nie ogarnął evilsmile

Sigil
16-07-2018 19:44
Kurcze, dziś już nic nie dam rady napisać... Wypruty jestem że hey! Spróbuję sesje uzupełnić jutro!

Keth
16-07-2018 19:30
Lubię, lubię, ale żona mnie zirytowała, więc ktoś musi za to zapłacić! evilsmile

Kargan
16-07-2018 18:20
czyli tak... Osa straci nerkę albo i dwie... ciekawe co spotka Angeline... Keth chyba nie lubi kobiet evilsmile

Suriel
16-07-2018 16:09
Ślemy min. RZiS do KRS przez ePUAP bo dzisiaj deadline. I oczywiście państwowy nowy system, który ma przyjąć te dane nie daje rady. A jak nie wejdzie to kara.

Keth
16-07-2018 15:25
Gdzieście się wszyscy podziali, co? :-)

Suriel
15-07-2018 18:26
No i wprawdzie jeszcze połowa drugiej połowy ale można powiedzieć że Francja zasłużenie wygra turniej.

NickPage
Najczęściej oglądane
deliad[6577]
czegoj[4437]
8art[2958]
dretch[2864]
koszal[2725]

Ostatnia aktualizacja
Oggy
8art
czegoj
Sigil
dretch

Wszystkie NickPage
Rzuć kostką