25.04.2019 08:47:52
Nawigacja
ŻELAZNE KRÓLESTWA
Wstępniak
Podręczniki, zasady oraz recenzje
Opis świata
Historie kolejnych nacji
Bestiariusz
Manual botmistrza
Skrypty generalskie
Przewodnik obieżyświata
Akta Gavina Kyle
Scenariusze
Opowiadania
Forum Żelaznych Królestw
Dział PBF
Zanim Zaczniesz
Otwarte Sesje PBF
Wirtualne Elizjum
w świecie Wampira
TYLKO ZALOGOWANI

DrecarE: Wirtualny Podręcznik
Geografia DrecarE
Wymiar Czasowy
Rasy DrecarE
Kultura Istot
Tworzenie Postaci
Mechanika Gry
Magia
Technologia
Bestiariusz
Ostatnie artykuły
Kłusownik
Konkurs Złote Prosię...
Zakon Zmierzchu i Świtu
Krasnoludzka Gildia ...
Utopce
Akademia Złotych Żon
Zjadacze Ciał
X-GROM - Szałaputy
Religia Środka
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Sesja KC online - Wy...
Czego akurat słuchacie?
KC - Szkwał cz. 3
Tutaj możemy pisać c...
Liczenie sukcesów w KC
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie komentarze
Newsy
Oh! Noooo! ale ok, trz...
W takim razie od dzisi...
Nie możesz, bo zakpić ...
Czegoju, ja z Ciebie m...
Straszna strata. Adria...
Artykuły
Powracając do niecodzi...
Tak, w podobnej konwen...
Nie mam uwag do profes...
W mojej wizji KC funkc...
Bazylu, to Ty musisz t...
Galeria
Szkaradny mistrz wycho...
Dobry gość.
Zgadzam się z Nantarem...
Uważam że pełny opis c...
Ikonki zastępujące np....
Dodatkowe strony
Niestety zbieraliśmy w...
szacun za skany-czemu ...
Hmm chyba część błędów...
Paragraf 82 brak linka...
Te które wyłapałem, że...
Najczęściej czytane arty
IK - tworzenie i roz... Czytano: 78,112
01. Wybór rasy i płci Czytano: 24,878
05. Czary - objaśnie... Czytano: 21,446
07. Kasta Niesklasyf... Czytano: 20,163
Legenda Kryształów C... Czytano: 19,924
Charakter Postaci Czytano: 18,899
Martwiaki Czytano: 18,040
Spis kamieni szlache... Czytano: 17,431
02. Kasta Żołnierska Czytano: 16,971
06. Kasta Czarodziejska Czytano: 16,290
Najczęściej czytane newsy
Kolejny podręcznik w wersji elektronicznej. 9,380
Reaminacja czy eutanazja? 8,278
Już jest!!! 7,660
Zbieramy na serwer na kolejny rok!!! 6,280
I po premierze 5,700
Grafiki Musiała 5,320
Kryształy Czasu - Rewolucja 4,582
Nowa odsłona Księgi Profesji! 4,375
Próbka tekstu powieści Artrura Szyndlera 4,215
PUCHAR OSTROGARSKI - I edycja 4,193
facebook
Nawigacja
Artykuły » ŻELAZNE KRÓLESTWA » Muł
Muł

 

 

MUŁ

 

 

     Potrzeba jest matką wynalazku - powiedzenie owo doskonale pasuje do historii powstania ciężkiego wojbota zwanego Mułem. Kiedy w 457 OR Ivan Vladykin Szalony przejął siłą władzę w Khadorze, na pograniczu obu królestw pomniejsze zatargi militarne były już codziennością. Zaniepokojony konsekwencjami wyniesienia na tron nieobliczalnego człowieka uważanego nadto za nekromantę, cygnarski król Hector Sunbright IV i jego generałowie wezwali najbardziej utalentowanych inżynierów i magianików Cygnaru do stworzenia nowego modelu wojskowego parobota dysponującego wielkokalibrowym działem zdolnym zatrzymać mechaniczne konstrukty Khardów.

 
     W przeciągu następnych dwóch lat genialni inżynierowie Machin Wschodu, którzy zasłynęli w 455 OR skonstruowaniem Nomada, ponownie dopięli swego w rekordowym czasie. Ich projekt przetrwał całe wieki, a zarazem stał się kamieniem milowym w historii samej wytwórni, stojącej u szczytu swego rozkwitu. To właśnie konstruktorzy zatrudnieni w Machinach Wschodu zbudowali w swoim czasie Żeleźniaka oraz Szpona, lekkiego wojbota używanego po dziś dzień przez wiele kompanii zaciężnych.
Chociaż już przed 457 OR konstruktorzy montowali działa na parobotach i Kolosalach, oparta na dwóch rodzajach prochu mieszanka za każdym razem znacząco ograniczała powtarzalność strzału. Wielu inżynierów głowiło się nad projektami automatycznych systemów mogących umieszczać w komorach dział pojemniki z prochem oraz pociski bez udziału żywych ładowaczy. Wcześniej wojbotom towarzyszyli artylerzyści, którzy przeładowywali działa ręcznie pomiędzy strzałami, co wydatnie komplikowało sytuację na polu bitwy. Inżynierowie Machin Wschodu wyeliminowali ten problem w innowacyjny sposób, zastępując proch strzelecki parą pod wysokim ciśnieniem. Projekt konstrukcji powstał w przeciągu miesiąca, a pierwszy prototyp Muła w ciągu następnych trzech. Tak właśnie narodził się Muł.

 
     Budowniczym Muła przyświecało jedno motto: maksymalna prostota. Oparty na konstrukcji Nomada, Muł został wyposażony w nowatorskie parowe działo. Na początkowym etapie testów konieczność gwałtownego podniesienia poziomu ciśnienia pary w celu wyrzucenia z lufy działa pocisku przeciążała w niszczycielskim stopniu bojler wojbota, kłopotem był również względnie krótki zasięg armaty. Konstruktorzy nie wycofali się z wstępnego konceptu zdając sobie sprawę z korzyści drzemiących w ich pomyśle: proch zaoszczędzony w procesie wystrzeliwania ładunku mógł być spożytkowany na wzmocnienie siły rażenia samego pocisku.

 
     Podczas testów prototypu nie obyło się bez tragicznych incydentów. Pewnego poranka na przedpolu Corvisu konstruktorzy Muła zebrali się w niewielkiej grupie na ćwiczeniach związanych z prowadzeniem ostrzału z pokładowego działa. Prowizoryczne modyfikacje poczynione w systemie przesyłu pary przyniosły spektakularne, choć nieoczekiwane rezultaty. Z powodu przypadkowej blokady części zaworów armata nie wypaliła w oczekiwanym momencie, tylko przez dłuższą chwilę akumulowała rosnące ciśnienie, kiedy zaś wystrzeliła, pocisk poleciał na dużo dalszy zasięg niż zakładano. Ku zgrozie obserwatorów pocisk trafił w warszat położony na obrzeżu placu ćwiczebnego, wysadzając go w powietrze i zabijając na miejscu wszystkich przebywających w środku ludzi, w tym syna głównego autora projektu. Tragiczny wskutkach incydent dowiódł niezamierzenie odporności prototypu na wyższe od zakładanego ciśnienie oraz imponujący zasięg rażenia. Ostatnim krokiem w procesie budowy stało się stworzenie systemu prowadzenia ognia w zamierzony, a nie przypadkowy sposób.

 
     Konstruktorzy osiągnęli sukces w tej kwestii montując na prototypie dodatkowy zawór mający w odpowiednim momencie przekierunkować parę z układu nożnego wojbota do armaty. Testy dowiodły, że strzelający w trybie stacjonarnym Muł potrafi zwiększyć zasięg rażenia o połowę. Pokładowe działo Muła stało się jego najbardziej rozpoznawalnym elementem, ale konstruktorzy zadbali o dodatkowe uzbrojenie dla wojbota, montując na nim prostą metalową buławę nadającą się doskonale do miażdżenia przeciwnika znajdującego się w bezpośrednim zasięgu machiny.

 
     Dopracowawszy prototyp twórcy Muła udali się do Caspii, gdzie dokonali prezentacji swego dzieła przed obliczem króla Sunbrighta IV, marszałka wojny oraz członków Królewskiego Arsenału. Widok wojbota niszczącego bez trudu wskazywane mu kolejno cele wprawił gości w oczywiste uznanie, te zaś zaowocowało prawdziwą fortuną przelaną niezwłocznie na konta bankowe Machin Wschodu przez cygnarski skarbiec. Chociaż przeważająca większość Mułów produkowanych seryjnie powstała właśnie w caspiańskim Arsenale, niektóre zeszły z taśm w Corvisie w rodzimych zakładach Machin Wschodu i wielu współczesnych znawców tematu uważa, że te akurat charakteryzowały się najmniejszą awaryjnością w późniejszych latach.


     Muł przeszedł swój chrzest bojowy w tym samym roku, w którym Ivan Vladykin został zabity w rezultacie pałacowego przewrotu. Jego następcy szybko przekonali się, jakie zagrożenie niósł ze sobą nowy cygnarski wojbot, nie mający dla siebie równorzędnego przeciwnika aż do 480 OR, kiedy Khadoranie wprowadzili do służby pierwszy model artyleryjskiego Niszczatora.


     Następca Vladykina - król Mikhail Vanar - był całkowitym przeciwieństwiem wcześniejszego władcy. Chociaż nie zasłynął on z biegłości w mieczu, był człowiekiem bardzo inteligentnym i skorym do przyjmowania dobrych rad. Wprowadził szeroko zakrojone reformy w armii Khadoru pragnąć zmniejszyć różnice pomiędzy poziomem technologicznym własnego wojska i innych królestw. Jego długoterminowe plany modernizacji armii obejmowały również projekty, na podstawie których narodził się Niszczator. Roztropny król zmarł w rezultacie przewlekłej choroby nazwanej Klątwą Vladykina nie ujrzawszy efektów swej pracy, ale wczesny model jego ciężkiego artyleryjskiego wojbota zaczął odgrywać coraz większą rolę w pogranicznych bojach. Pierwsza Wojna o Ciernistą Puszczę w 510-511 OR okazała się pierwszym prawdziwym starciem pomiędzy cygnarskimi Mułami i khadorańskimi Niszczatorami - była to brutalna konfrontacja potężnych machin miotających pociski rozrywające na strzępy walczących po obu stronach żołnierzy. Niektórzy historycy wojskowości uważają, że Cygnar zwyciężył w tej wojnie pomimo znaczącej przewagi liczebnej najeźdźców właśnie dzięki kontyngentowi Mułów, pokonując Khador zamierzający dopiero wprowadzić do służby większe ilości Niszczatorów i opierający swą doktrynę pancerną zbyt mocno na Berserkerach.


     Po Wojnie o Ciernistą Puszczę Muł służył przez całe dziesięciolecia koronie Cygnaru, chociaż nieuchronnie pojawiło się dla niego zagrożenie ze strony błyskotliwych umysłów pracujących dla caspiańskiego Arsenału, tworzących nowe rozwiązania techniczne mające dokonać przełomu w dziedzinie budowy wojbotów artyleryjskich. To właśnie oni zbudowali w 564 OR Obronera, parobota wojskowego będącego kolejnym przełomowym konstruktem w cygnarskim programie rozwoju wojbotów. Istnieją ludzie twierdzący nawet w dzisiejszych czasach, że Obroner nie był wcale bardziej zaawansowany technicznie od Muła, tylko reprezentował sobą istotną zmianę w filozofii militarnej cygnarskich generałów. Konstruktorzy Obronera kładli większy nacisk na powiększenie zasięgu jego działa oraz celności, a także stworzenia takiej pokładowej broni, która ograniczyłaby ilość niezamierzonych strat po własnej stronie. Nikt nie kwestionował faktu, że ciężkie odłamkowe pociski Muła potrafiły w chaosie pola bitwy uśmiercać równie łatwo sojuszników, co nieprzyjaciół. Innym czynnikiem odpowiedzialnym za demobilizację Muła był czas niezbędny do konserwacji starzejących się w nieunikniony sposób wojbotów. Chociaż utrzymywanie hydraulicznego systemu napędu Muła nie było nigdy kosztowne, armia Cygnaru gotowa była zapłacić więcej za nowoczesne części zamienne pozwalające skrócić czas pracy mechaników serwisujących wojskowe boty.


     Muł pozostawał w aktywnej służbie jeszcze przez 18 lat po wprowadzenie do niej Obronera. Oficjalnie model ten poddano procesowi demobilizacji w roku 582 OR. Kiedy w ceremonialny sposób wycofywano ze służby ostatniego Muła, w jego rodzinnym mieście Corvisie, model ten miał za sobą bezprecedensowe w historii wojskowości Cygnaru sto dwadzieścia trzy lata czynnej służby. W historii wszystkich Żelaznych Królestw przewyższał go w tym względzie wyłącznie khadorański Berserker.

 

     Zdemobilizowane wojboty trafiły przede wszystkim w ręce dowódców zaciężnych kompanii, stając się ich śmiercionośnym rdzeniem. Liczne gzemplarze zostały wyposażone w uchwyty holownicze, pozwalając wielu mobilnym kompaniom najemnym na efektywne przemieszczanie się w terenie. Muł po dziś dzień pozostaje też wojbotem niezwykle tanim w eksploatacji i serwisie, chociaż podobnie jak wszystkie inne wycofane ze służby przestarzałe modele wymaga ustawicznej konserwacji i częstych przeglądów technicznych, zwłaszcza układu przepływu pary. System wyrzucania pocisków bez użycia prochu znacząco obniża też koszty jego wykorzystania w walce, co dla kompanii zaciężnych stanowi ogromny atut. Wielu twierdzi, że Muł stanowi dzisiaj najlepszą ofertę na rynku wtórnym ciężkich wojbotów i może to tłumaczyć prawdziwą pasję, z jaką jego właściciele dbają o swoich mechanicznych pupili. Pozostając od blisko stu pięćdziesięciu lat synonimem niezawodności i mocy, wojbot ten bez wątpienia jeszcze przez dziesięciolecia będzie uczestniczył w konfliktach targających Żelaznymi Królestwami.

 

     Powyższy tekst powstał w oparciu artykuł opublikowany w No Quarter #5 (marzec 2006). Tłumaczenie własne. Wszystkie prawa zastrzeżone dla Privateer Press.

Komentarze
#1 | 8art dnia 08.01.2015 14:32:19
Chciałem uzupełnić ten świetny opis o charakterystki Muła, ale w podręcznikach jakie posiadam, nie ma takowych podanych. To stary model.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [0 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 100% [1 głos]
Dobre Dobre 0% [0 głosów]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Popularne Artykuły
  Artykuł Czytań Dodany przez
» IK - tworzenie i rozwój postaci
On: ŻELAZNE KRÓLESTWA
78112 Beamhit
26.01.2013 16:19
» 01. Wybór rasy i płci
On: TWORZENIE POSTACI
24878 leobardis
11.11.2008 15:43
» 05. Czary - objaśnienia i możliwości rzucania oraz spis czarów
On: MAGIA
21446 czegoj
25.11.2008 12:56
» 07. Kasta Niesklasyfikowana
On: PROFESJE
20163 leobardis
11.11.2008 18:26
» Legenda Kryształów Czasu
On: LEGENDA KRYSZTAŁÓW CZASU
19924 leobardis
11.12.2008 15:30
» Charakter Postaci
On: TWORZENIE POSTACI
18899 venar
16.02.2009 14:27
» Martwiaki
On: BESTIARIUSZ
18040 venar
30.04.2009 11:58
» Spis kamieni szlachetnych
On: DODATKI
17431 arikar
01.03.2009 16:48
» 02. Kasta Żołnierska
On: PROFESJE
16971 leobardis
11.11.2008 18:01
» 06. Kasta Czarodziejska
On: PROFESJE
16290 leobardis
11.11.2008 18:22
» OPIS RASY - HOBBICI
On: TWORZENIE POSTACI
15785 czegoj
27.01.2009 11:04
» Bractwo Klingi Duszy
On: BRACTWA WYSTEPUJĄCE W ŚWIECIE KC
15551 czegoj
28.04.2009 15:18
» Dendroid
On: BESTIARIUSZ
15251 ghasta
30.07.2011 10:22
» Kompendium Wiary
On: RELIGIA
15222 avnar
22.06.2009 15:08
» 04. Kasta Złodziejska
On: PROFESJE
15057 leobardis
11.11.2008 18:09
©
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Suriel
24-04-2019 22:39
Wiem że się da nagrywać, ale to nie to samo. Ale nie ukrywam, że spróbował bym.

Suriel
24-04-2019 22:38
Generalnie ostanio wolę pbfy bo coś po nich zawsze zostaje. Jakościowo są dużo lepiej wypracowane. Można wrócić za parę lat, przeczytać, powspominać, pośmiać się. A sesja live jest jak płatek śniegu,

Suriel
24-04-2019 22:34
Ale kupiłem nowy router i będę podpisywał umowę z dostawcą sieci na nowy czasookres, dużo lepiej nie będę miał ale mam lepszą pozycję do negocjacji, więc coś wywalczę na pewno.

Suriel
24-04-2019 22:32
Jetsem na dicordzie ale po pierwsze primo, czasu mało. Po drugie primo na tygodniu co najmniej jest to trudne zadanie. I po trzecie najważniejsze primo, technicznie u mnie są problemy...

Oggy
24-04-2019 22:14
Ciągnie Cię Suriel do grania? Zapisz się na discord, też mógłbym kogos przygarnąć na sesję...

Suriel
24-04-2019 21:52
A o której w sobote? I co znaczy pojedyncza sesja, jednostrzałówka czy dla jednej osoby?

BAZYL
24-04-2019 17:38
Jeśli jest ktoś chętny na pojedynczą sesję KC online w sobotę, zapraszam na discorda: https://discord.g.
..

8art
23-04-2019 22:58
Zapomnailem o pytaniu Problema

Nanatar
23-04-2019 22:44
Lenu chip załapał, może wystarczy, choć dopiero teraz po wpisie przeczytałem przestrogę.

Keth
23-04-2019 22:20
Na razie odpowiedziałem na pytanie, czemu przyszliśmy do niego osobiście. Po smolucha.

Suriel
23-04-2019 22:07
Nie zapomnijcie o pytaniu zadanym przez Problema, było by niegrzecznie go olac Wink

Keth
23-04-2019 21:52
Dobra, dałem wpis do Warsaw, a teraz idę się wytrzeć! Shock

NickPage
Najczęściej oglądane
deliad[8125]
czegoj[5585]
dretch[4239]
8art[3684]
koszal[3411]

Ostatnia aktualizacja
deliad
Sigil
8art
Oggy
czegoj

Wszystkie NickPage
Rzuć kostką