25.06.2017 03:49:56
Nawigacja
ŻELAZNE KRÓLESTWA
Wstępniak
Podręczniki, zasady oraz recenzje
Opis świata
Historie kolejnych nacji
Bestiariusz
Manual botmistrza
Skrypty generalskie
Przewodnik obieżyświata
Akta Gavina Kyle
Scenariusze
Opowiadania
Forum Żelaznych Królestw
Dział PBF
Zanim Zaczniesz
Otwarte Sesje PBF
Wirtualne Elizjum
w świecie Wampira
TYLKO ZALOGOWANI

DrecarE: Wirtualny Podręcznik
Geografia DrecarE
Wymiar Czasowy
Rasy DrecarE
Kultura Istot
Tworzenie Postaci
Mechanika Gry
Magia
Technologia
Bestiariusz
Ostatnie artykuły
Kubo - prawdziwy bard
Orchiańskie sztuki w...
Nowa profesja - opry...
Uroki księżycowe
Rawenna i Asmodeusz
Nowe oblicze Sharami
Sztuki walki DE
Szeptucha
ANHMIR -TORNT - Góra...
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Prawa Katańskie
Krakow;]
Gry komputerowe
Ciekawe filmy
DeG - luźna dyskusja
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie komentarze
Newsy
Przeszedłem całość i g...
A ja olalem babę i sko...
Już poprawione, dzięki...
No i masz, strażnicy m...
Nocai po Praskich park...
Artykuły
Venar a czy nie ma w a...
Tak - jestem pewien, ż...
A ja mogę;) Co do ...
Świetne i barwne opisy...
Niestety edytować nie ...
Galeria
Zgadzam się z Nantarem...
Uważam że pełny opis c...
Ikonki zastępujące np....
Tak zupełnie w ramach ...
Czyli czerń i biel :) ...
Dodatkowe strony
Hmm chyba część błędów...
Paragraf 82 brak linka...
Te które wyłapałem, że...
Podam wieczorem jak bę...
Może te problemy wynik...
facebook
Nawigacja
Artykuły » ŻELAZNE KRÓLESTWA » Cena upamiętnienia
Cena upamiętnienia

 

CENA UPAMIĘTNIENIA

(Larry Correia) 

 

 

     Primus pretorianin Kuthsheth, mistrz mieczy Domu Balaash, spoglądał w milczeniu na samotną postać w pancerzu truchtającą poprzez rozpalone słońcem piaskowe wydmy. Promienie prażyły niemiłosiernie, ale człowiek wciąż miał na sobie ciężką zbroję i hełm. Najwyraźniej wyczuwając ścigające go spojrzenia, uciekinier zatrzymał się i odwrócił w miejscu kierując twarz ku swym prześladowcom.

     - Ten człowiek pokonał patrol Erishuma?

     - Tak, primusie - potwierdził dakar venatorów - Jego trop nie kłamie.

     Reszta kohorty Kuthshetha dotarła do szczytu wzniesienia, ale człowiek wciąż nie uciekał. Od czasu wkroczenia skorne na ziemie Zachodu większość mieszkających tam istot nauczyła się rzucać na widok najeźdźców do ucieczki, ten jednak po prostu stał w miejscu.

     - Erishum był moim uczniem, zdolnym uczniem. Czego się dowiedziałeś o tym człowieku?

     - Nasz patrol zaatakował ludzką karawanę w zamiarze złupienia jej i pojmania niewolników, wówczas jednak pojawił się on i zabił sześciu pretorian. Nie wiemy, skąd nadszedł i czego tutaj szuka. Być może pochodzi z którejś z tych osad, które spaliliśmy. W jednej ręce dzierży płomienisty miecz, w drugiej tarczę opatrzoną symbolem noszącego maskę boga ludzi. Pojmaliśmy jednego z ich kapłanów, ten zaś wyjawił nam, że wojowników takiego rodzaju ludzie zwą paladynami. Ten tam na wydmach należy jakoby do bractwa nazywanego Zakonem Muru.

     Kuthsheth skinął nieznacznie głową. Arcydomina Makeda złożyła na jego barkach brzemię misji mającej zastraszyć ludzi zamieszkujących te ziemie i posiąść je na własność Imperium Skorne. Paladyn zabijający jego wojowników płomienistym mieczem objawił się primusowi cierniem w oku.

     - Sprawia wrażenie dzielnego przeciwnika.

     - Ci paladyni są niezwykle biegli w orężu, ale nie zasługują na nasz szacunek.

     Kuthsheth zmarszczył czoło słysząc słowa dakara. Pośród skorne kult siły oraz szacunek dla męstwa stanowiły jedność.

     - Ten Zakon Muru nie walczy po to, by zdobywać - dakar przybrał skonfundowany wyraz twarzy, nie potrafiąc zaakceptować przesłania głoszonych przez siebie objaśnień - Istnieją po to, by chronić słabszych ludzi.

     - Wojownik musi walczyć w ochronie zasobów swego Domu.

     - Nie, primusie. Ci Murnicy cenią podobno życie pomniejszych kast bardziej od własnego.

     Wojownik gotów poświęcić własne życie w obronie pośledniejszych ziomków. Absurdalne.

     - Nasi cierpiciele poddali pojmanego kapłana najbardziej wyszukanym torturom, by zyskać pewność, że ten nie kłamie, primusie. Paladyn jest prawdziwym wynaturzeniem, nawet pośród ludzi. Proszę o pozwolenie, by moi venatorzy uśmiercili go niczym wściekłego ogara.

     Kuthsheth pogrążył się w głębokiej zadumie. Daleko w dole paladyn Murników czekał cierpliwie na ruch prześladowców.

     - Nie. Stawię mu czoła osobiście.

     Droga w dół wzniesienia dała primusowi dość czasu na wspomnienia. Kiedy był jeszcze młodym pretorianinem, jego Dom został pokonany przez ród Balaashów. Podług zwyczajów skorne pojmani żywcem wojownicy zostali wtrąceni do kwater niewolników. Od tego czasu Kuthsheth skrupulatnie wypełniał swe obowiązki wobec nowych panów, jak przystało członkowi pośledniej kasty. Wiedział, że chociaż jego śmierć przyniesie wyłącznie niekończące się duchowe katusze, mógłżywić nadzieję, iż jego potomkowie zyskają kiedyś szansę, by dostać się w szeregi wyższej kasty - a tylko wojownicy skorne mogli liczyć na unieśmiertelnienie. To dlatego Kutsheth pracował z całych sił wierząc, że jego dzieci staną się w przyszłości rzemieślnikami bądź treserami bestii, ich dzieci zaś trafią pomiędzy wojowników.

     Nigdy nie spodziewał się tego, że arcydomina Makeda przywróci mu status wojownika. Była to nagroda niespotykana i niezwykła, ale Makeda była niezwykłą przywódczynią, a czyniąc niewolnikowi taki zaszczyt posiadła na wieczność jego lojalność. Gdyby tego zażądała, Kuthsheth podążyłby za nią nawet w Otchłań.

     Zbliżywszy się do człowieka ocenił, że paladyn był nader wysoki jak na swój gatunek, dość szeroki w barach, by móc służyć w szeregach katapraksów. Primus otaksował wprawnym okiem jego naznaczoną rysami zbroję, dostrzegając wszystkie miejsca, w których została kiedyś nacięta ostrą stalą bądź wgnieciona, a później wyklepana za pomocą kowalskiego młota. Pazury jakiegoś drapieżnika przeorały napierśnik Murnika zdzierając z niego wymalowany farbą symbol ludzkiego boga.

     Paladyn zdjął z głowy hełm, ukazując primusowi pomarszczoną skórę o chorobliwej barwie. Dolną część jego oblicza pokrywała siwa szczecina. Ależ ci ludzie byli odrażająco szpetni.

     Lecz oczy paladyna należały do prawdziwego wojownika. Chociaż miały barwę niebieskiego nieba, były równie twarde i zimne jak oczy każdego doświadczonego katapraksa. Wygląd ludzi zdradzał ich podeszły wiek łatwiej niźli w przypadku skorne, toteż Kuthsheth uznał, że stojący naprzeciwko osobnik musiał uchodzić wśród swego ludu za starego. Pretorianin zatrzymał się dwadzieścia kroków od Murnika.

     - Jestem Primus Kuthsheth, pretorianin Domu Balaash. Przybywam zabić cię w pojedynku.

     Człowiek odpowiedział coś w swoim miękkim dziwnym języku. Żaden ze stojących naprzeciw siebie przeciwników nie pojmował rzecz jasna ani słowa z mowy swego rozmówcy.

     - Czcisz i ochraniasz słabych. Dlaczego karzesz ich w tak okrutny sposób? Stajemy się silni poprzez walkę o swój byt. Dlaczego odmawiasz słabszym od siebie prawa do walki o przetrwanie i skazujesz ich na wieczyste potępienie?

     Paladyn ponownie odpowiedział w swoim języku, wydobywając z ust potok pozbawionych sensu bełkotliwych dźwięków. Kuthsheth poczuł smutek na myśl o tym, że tak ważkie pytania pozostaną bez odpowiedzi.

     Setki wojowników skorne spoglądały w dół z wysokości skalnych klifów. Primus poczuł niepokój na myśl o tym, że na ich widok Murnik uzna się za przegranego i spróbuje złożyć broń. Nie schodził na te wydmy w skwarze pustynnego słońca po to, by nie zaznać smaku pojedynku.

     - Poleciłem im, by puścili cię wolno, jeśli mnie pokonasz.

     Paladyn przechylił w bok głowę i powiedział coś całkowicie niezrozumiałego. Jedynym dźwiękiem, który Kuthshethowi cokolwiek mówił było słowo Menoth, miano czczonego przez ludzi boga w masce.

     - Skorne nie mają bogów. Nie potrzebujemy ich. Słyszałem, że twoi kapłani nauczają, jakoby wasza życiowa esencja egzystowała w innym świecie. Nasze dusze trafiają do Otchłani skazane na wieczystą męczanię i tylko najwięksi spośród wojowników okazują się dość godni, by zaszczycono ich uwiecznieniem duszy w świętych kamieniach. Takie przeświadczenie dowodzi jawnie przyczyny słabości ludzkiego gatunku, ty wszakże jesteś inny.

     Paladyn przyglądał się primusowi z niewzruszonym spokojem. Gorący pustynny wiatr targał jego porozdzieranym w wielu miejscach płaszczem.

     - Dwaj starzy wojownicy mający zrosić piasek swoją krwią - ciągnął dalej Kuthsheth - Nie mam przy sobie żadnego upamiętniacza, a gdybym nawet miał, pewnie nie jestem jeszcze godzien tego, by przenieść swą duszę w święty kamień. Jeśli pozwolę na to, byś mnie zabił, trafię do Otchłani - pretorianin położył swe dłonie na rękojeściach mieczy - To wybitnie zwiększa motywację.

     Człowiek założył z powrotem hełm, a potem podniósł wbitą dotąd w piasek czworokątną tarczę i dobył z pochwy miecz. Stal ostrza zaczęła się niemal natychmiast jarzyć pomarańczowym blaskiem, niczym klinga wyciągnięta obcęgami kowala z pieca.

     Kuthsheth pochylił lekko głowę. Murnik odpowiedział na ten gest ruchem hełmu.

     Jeden z nich miał za chwilę umrzeć na rozpalonej słonecznym żarem pustyni. Nie znający nawzajem swej mowy ani obyczajów wojownicy mimo wszystko doskonale się zrozumieli.

     Autorem opowiadania jest Larry Correia. Opublikowane zostało w kompilacji krótkich opowiadań Iron Kingdoms Excursions S1E2. Prawa autorskie zastrzeżone dla Privateer Press.

Komentarze
#1 | Keth dnia 21.06.2014 18:13:33
Kultura skorne opiera się na zupełnie innym kodeksie wartości niż ten wyznawany przez Immoreńczyków. Kult siły dominuje niepodważalnie, a słabi nie mają żadnych praw, wyłącznie obowiązki składające się na służbę panom swego życia i śmierci.
#2 | Gift dnia 21.06.2014 18:33:15
Szkoda że nie zamknięte no ale wynik raczej łątwy do przewidzenia, cóż mógł mieć przy sobie ten kamień
#3 | Keth dnia 21.06.2014 18:40:13
Obstawiasz zatem Murnika? Myślę, że szybko się dowiemy, kto wygrał, bo Kuthsheth występuje jako jeden z pobocznych bohaterów w "Instruments of War" i jeśli Larry napisze następną część, a primus się tam pojawi, będziemy musieli pochylić głowy nad grobem paladyna Wink
#4 | Araven dnia 21.06.2014 20:13:37
Znaczy nie będzie kontynuacji z wynikiem pojedynku? Ciekawe kto wygrał...
#5 | Rikandur dnia 21.06.2014 21:18:47
Stawiam na Skorne, paladyn staruszek a i po śmierci idzie do Memnona. Jak Kuthsheth powiedział, on ma większą motywację.
#6 | 8art dnia 22.06.2014 09:29:15
Jeśli primus pojawia się w innych opowiadaniach, to paladyn przegrał pojedynek. A szkoda, bo tak ich mało...
#7 | Keth dnia 22.06.2014 21:38:56
Kuthsheth pojawił się w "Instruments od War" - powieści, której akcja toczy się około pięciu lat wcześniej od powyższego pojedynku. Pozostaje poczekać na następną część sagi o skorne, by sprawdzić, czy i tam się pojawi, a wówczas będziemy wiedzieli, kto wygrał Wink
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [0 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 50% [2 głosy]
Dobre Dobre 50% [2 głosy]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Popularne Artykuły
  Artykuł Czytań Dodany przez
» IK - tworzenie i rozwój postaci
On: ŻELAZNE KRÓLESTWA
69027 Beamhit
26.01.2013 16:19
» 01. Wybór rasy i płci
On: TWORZENIE POSTACI
20043 leobardis
11.11.2008 15:43
» 05. Czary - objaśnienia i możliwości rzucania oraz spis czarów
On: MAGIA
17316 czegoj
25.11.2008 12:56
» 07. Kasta Niesklasyfikowana
On: PROFESJE
16424 leobardis
11.11.2008 18:26
» Legenda Kryształów Czasu
On: LEGENDA KRYSZTAŁÓW CZASU
15612 leobardis
11.12.2008 15:30
» Spis kamieni szlachetnych
On: DODATKI
14767 arikar
01.03.2009 16:48
» 02. Kasta Żołnierska
On: PROFESJE
13772 leobardis
11.11.2008 18:01
» Charakter Postaci
On: TWORZENIE POSTACI
13751 venar
16.02.2009 14:27
» Martwiaki
On: BESTIARIUSZ
12855 venar
30.04.2009 11:58
» 04. Kasta Złodziejska
On: PROFESJE
12838 leobardis
11.11.2008 18:09
» 06. Kasta Czarodziejska
On: PROFESJE
12485 leobardis
11.11.2008 18:22
» Opis świata Orchii
On: LEGENDA KRYSZTAŁÓW CZASU
12154 leobardis
12.12.2008 13:17
» Dendroid
On: BESTIARIUSZ
12123 ghasta
30.07.2011 10:22
» Kompendium Wiary
On: RELIGIA
11987 avnar
22.06.2009 15:08
» Doświadczenie - PD
On: PODRĘCZNIK GRACZA
11913 venar
13.01.2009 20:23
©
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Suriel
24-06-2017 15:37
Myślę ze zeby prawa były złe to musza zawierać kazdy z tych elementów które zostały wymienione.

maciej
24-06-2017 10:43
może tu chodzi o kary wymierzane wg kodeksu,wszak praworządny dobry nie będzie okrutnikiem a zły juz owszem

Suriel
23-06-2017 17:08
To wtedy niktnie bylby zadowiliny i prawa na prawde bylyby złe. Dobry pomysl Koszalu strzal w dziesiątkę. Cool

koszal
23-06-2017 12:45
W zasazie moglibyśmy dojść do porozumiemia gdyby każdy z nas wymyślił po jednym prawie Smile

koszal
23-06-2017 12:44
Np złe- ponieważ bardzo zagmatwane i dające różnorodność interpretacji zależną od zasobności portfela. Takie nasze Smile

koszal
23-06-2017 12:43
Możnaby to wyhrzebać, pamiętam jednak, że złe prawa dla niektrórych miały znaczenie inne.

Suriel
22-06-2017 22:58
Kiepskie na pewno nie, bóg to nie półgłowek. No dobrze, przeważnie nie bo po bogach chaosu można się spodziewać wszystkiego. Prawa Katana działają jak grabie, czyli do siebie, do siebie...

Nanatar
22-06-2017 22:30
No tak myślę że złe, to nie kiepskie tylko surowe. Faworyzowanie niektórych grup też słusznie

Suriel
22-06-2017 22:28
Możemy popełnić zbiorowego arta, dawno żadnego nie napisem tom i wyposzczony...

mastug
22-06-2017 22:18
Prawa katańskiego to bym się na blachę wykuł Smile

Suriel
22-06-2017 21:49
Latow znaleźć przykłady w prawach starozytnych ludów.

Suriel
22-06-2017 21:48
Praworzadnosc to przestrzeganie praw natomiast zle prawa oznaczaja takie ktore faworyzuja pewna grupę oraz te które maja niewspółmiernie surowe kary w stosunku do popelnionych czynów.

NickPage
Najczęściej oglądane
deliad[4728]
czegoj[3117]
8art[2147]
koszal[1923]
Treant[1756]

Ostatnia aktualizacja
Suriel
deliad
Sigil
8art
dretch

Wszystkie NickPage
Rzuć kostką