25.04.2019 08:55:09
Nawigacja
ŻELAZNE KRÓLESTWA
Wstępniak
Podręczniki, zasady oraz recenzje
Opis świata
Historie kolejnych nacji
Bestiariusz
Manual botmistrza
Skrypty generalskie
Przewodnik obieżyświata
Akta Gavina Kyle
Scenariusze
Opowiadania
Forum Żelaznych Królestw
Dział PBF
Zanim Zaczniesz
Otwarte Sesje PBF
Wirtualne Elizjum
w świecie Wampira
TYLKO ZALOGOWANI

DrecarE: Wirtualny Podręcznik
Geografia DrecarE
Wymiar Czasowy
Rasy DrecarE
Kultura Istot
Tworzenie Postaci
Mechanika Gry
Magia
Technologia
Bestiariusz
Ostatnie artykuły
Kłusownik
Konkurs Złote Prosię...
Zakon Zmierzchu i Świtu
Krasnoludzka Gildia ...
Utopce
Akademia Złotych Żon
Zjadacze Ciał
X-GROM - Szałaputy
Religia Środka
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Sesja KC online - Wy...
Czego akurat słuchacie?
KC - Szkwał cz. 3
Tutaj możemy pisać c...
Liczenie sukcesów w KC
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie komentarze
Newsy
Oh! Noooo! ale ok, trz...
W takim razie od dzisi...
Nie możesz, bo zakpić ...
Czegoju, ja z Ciebie m...
Straszna strata. Adria...
Artykuły
Powracając do niecodzi...
Tak, w podobnej konwen...
Nie mam uwag do profes...
W mojej wizji KC funkc...
Bazylu, to Ty musisz t...
Galeria
Szkaradny mistrz wycho...
Dobry gość.
Zgadzam się z Nantarem...
Uważam że pełny opis c...
Ikonki zastępujące np....
Dodatkowe strony
Niestety zbieraliśmy w...
szacun za skany-czemu ...
Hmm chyba część błędów...
Paragraf 82 brak linka...
Te które wyłapałem, że...
Najczęściej czytane arty
IK - tworzenie i roz... Czytano: 78,114
01. Wybór rasy i płci Czytano: 24,879
05. Czary - objaśnie... Czytano: 21,447
07. Kasta Niesklasyf... Czytano: 20,164
Legenda Kryształów C... Czytano: 19,925
Charakter Postaci Czytano: 18,901
Martwiaki Czytano: 18,041
Spis kamieni szlache... Czytano: 17,432
02. Kasta Żołnierska Czytano: 16,972
06. Kasta Czarodziejska Czytano: 16,291
Najczęściej czytane newsy
Kolejny podręcznik w wersji elektronicznej. 9,381
Reaminacja czy eutanazja? 8,278
Już jest!!! 7,660
Zbieramy na serwer na kolejny rok!!! 6,280
I po premierze 5,700
Grafiki Musiała 5,320
Kryształy Czasu - Rewolucja 4,582
Nowa odsłona Księgi Profesji! 4,375
Próbka tekstu powieści Artrura Szyndlera 4,215
PUCHAR OSTROGARSKI - I edycja 4,193
facebook
Nawigacja
Artykuły » ŻELAZNE KRÓLESTWA » Cena upamiętnienia
Cena upamiętnienia

 

CENA UPAMIĘTNIENIA

(Larry Correia) 

 

 

     Primus pretorianin Kuthsheth, mistrz mieczy Domu Balaash, spoglądał w milczeniu na samotną postać w pancerzu truchtającą poprzez rozpalone słońcem piaskowe wydmy. Promienie prażyły niemiłosiernie, ale człowiek wciąż miał na sobie ciężką zbroję i hełm. Najwyraźniej wyczuwając ścigające go spojrzenia, uciekinier zatrzymał się i odwrócił w miejscu kierując twarz ku swym prześladowcom.

     - Ten człowiek pokonał patrol Erishuma?

     - Tak, primusie - potwierdził dakar venatorów - Jego trop nie kłamie.

     Reszta kohorty Kuthshetha dotarła do szczytu wzniesienia, ale człowiek wciąż nie uciekał. Od czasu wkroczenia skorne na ziemie Zachodu większość mieszkających tam istot nauczyła się rzucać na widok najeźdźców do ucieczki, ten jednak po prostu stał w miejscu.

     - Erishum był moim uczniem, zdolnym uczniem. Czego się dowiedziałeś o tym człowieku?

     - Nasz patrol zaatakował ludzką karawanę w zamiarze złupienia jej i pojmania niewolników, wówczas jednak pojawił się on i zabił sześciu pretorian. Nie wiemy, skąd nadszedł i czego tutaj szuka. Być może pochodzi z którejś z tych osad, które spaliliśmy. W jednej ręce dzierży płomienisty miecz, w drugiej tarczę opatrzoną symbolem noszącego maskę boga ludzi. Pojmaliśmy jednego z ich kapłanów, ten zaś wyjawił nam, że wojowników takiego rodzaju ludzie zwą paladynami. Ten tam na wydmach należy jakoby do bractwa nazywanego Zakonem Muru.

     Kuthsheth skinął nieznacznie głową. Arcydomina Makeda złożyła na jego barkach brzemię misji mającej zastraszyć ludzi zamieszkujących te ziemie i posiąść je na własność Imperium Skorne. Paladyn zabijający jego wojowników płomienistym mieczem objawił się primusowi cierniem w oku.

     - Sprawia wrażenie dzielnego przeciwnika.

     - Ci paladyni są niezwykle biegli w orężu, ale nie zasługują na nasz szacunek.

     Kuthsheth zmarszczył czoło słysząc słowa dakara. Pośród skorne kult siły oraz szacunek dla męstwa stanowiły jedność.

     - Ten Zakon Muru nie walczy po to, by zdobywać - dakar przybrał skonfundowany wyraz twarzy, nie potrafiąc zaakceptować przesłania głoszonych przez siebie objaśnień - Istnieją po to, by chronić słabszych ludzi.

     - Wojownik musi walczyć w ochronie zasobów swego Domu.

     - Nie, primusie. Ci Murnicy cenią podobno życie pomniejszych kast bardziej od własnego.

     Wojownik gotów poświęcić własne życie w obronie pośledniejszych ziomków. Absurdalne.

     - Nasi cierpiciele poddali pojmanego kapłana najbardziej wyszukanym torturom, by zyskać pewność, że ten nie kłamie, primusie. Paladyn jest prawdziwym wynaturzeniem, nawet pośród ludzi. Proszę o pozwolenie, by moi venatorzy uśmiercili go niczym wściekłego ogara.

     Kuthsheth pogrążył się w głębokiej zadumie. Daleko w dole paladyn Murników czekał cierpliwie na ruch prześladowców.

     - Nie. Stawię mu czoła osobiście.

     Droga w dół wzniesienia dała primusowi dość czasu na wspomnienia. Kiedy był jeszcze młodym pretorianinem, jego Dom został pokonany przez ród Balaashów. Podług zwyczajów skorne pojmani żywcem wojownicy zostali wtrąceni do kwater niewolników. Od tego czasu Kuthsheth skrupulatnie wypełniał swe obowiązki wobec nowych panów, jak przystało członkowi pośledniej kasty. Wiedział, że chociaż jego śmierć przyniesie wyłącznie niekończące się duchowe katusze, mógłżywić nadzieję, iż jego potomkowie zyskają kiedyś szansę, by dostać się w szeregi wyższej kasty - a tylko wojownicy skorne mogli liczyć na unieśmiertelnienie. To dlatego Kutsheth pracował z całych sił wierząc, że jego dzieci staną się w przyszłości rzemieślnikami bądź treserami bestii, ich dzieci zaś trafią pomiędzy wojowników.

     Nigdy nie spodziewał się tego, że arcydomina Makeda przywróci mu status wojownika. Była to nagroda niespotykana i niezwykła, ale Makeda była niezwykłą przywódczynią, a czyniąc niewolnikowi taki zaszczyt posiadła na wieczność jego lojalność. Gdyby tego zażądała, Kuthsheth podążyłby za nią nawet w Otchłań.

     Zbliżywszy się do człowieka ocenił, że paladyn był nader wysoki jak na swój gatunek, dość szeroki w barach, by móc służyć w szeregach katapraksów. Primus otaksował wprawnym okiem jego naznaczoną rysami zbroję, dostrzegając wszystkie miejsca, w których została kiedyś nacięta ostrą stalą bądź wgnieciona, a później wyklepana za pomocą kowalskiego młota. Pazury jakiegoś drapieżnika przeorały napierśnik Murnika zdzierając z niego wymalowany farbą symbol ludzkiego boga.

     Paladyn zdjął z głowy hełm, ukazując primusowi pomarszczoną skórę o chorobliwej barwie. Dolną część jego oblicza pokrywała siwa szczecina. Ależ ci ludzie byli odrażająco szpetni.

     Lecz oczy paladyna należały do prawdziwego wojownika. Chociaż miały barwę niebieskiego nieba, były równie twarde i zimne jak oczy każdego doświadczonego katapraksa. Wygląd ludzi zdradzał ich podeszły wiek łatwiej niźli w przypadku skorne, toteż Kuthsheth uznał, że stojący naprzeciwko osobnik musiał uchodzić wśród swego ludu za starego. Pretorianin zatrzymał się dwadzieścia kroków od Murnika.

     - Jestem Primus Kuthsheth, pretorianin Domu Balaash. Przybywam zabić cię w pojedynku.

     Człowiek odpowiedział coś w swoim miękkim dziwnym języku. Żaden ze stojących naprzeciw siebie przeciwników nie pojmował rzecz jasna ani słowa z mowy swego rozmówcy.

     - Czcisz i ochraniasz słabych. Dlaczego karzesz ich w tak okrutny sposób? Stajemy się silni poprzez walkę o swój byt. Dlaczego odmawiasz słabszym od siebie prawa do walki o przetrwanie i skazujesz ich na wieczyste potępienie?

     Paladyn ponownie odpowiedział w swoim języku, wydobywając z ust potok pozbawionych sensu bełkotliwych dźwięków. Kuthsheth poczuł smutek na myśl o tym, że tak ważkie pytania pozostaną bez odpowiedzi.

     Setki wojowników skorne spoglądały w dół z wysokości skalnych klifów. Primus poczuł niepokój na myśl o tym, że na ich widok Murnik uzna się za przegranego i spróbuje złożyć broń. Nie schodził na te wydmy w skwarze pustynnego słońca po to, by nie zaznać smaku pojedynku.

     - Poleciłem im, by puścili cię wolno, jeśli mnie pokonasz.

     Paladyn przechylił w bok głowę i powiedział coś całkowicie niezrozumiałego. Jedynym dźwiękiem, który Kuthshethowi cokolwiek mówił było słowo Menoth, miano czczonego przez ludzi boga w masce.

     - Skorne nie mają bogów. Nie potrzebujemy ich. Słyszałem, że twoi kapłani nauczają, jakoby wasza życiowa esencja egzystowała w innym świecie. Nasze dusze trafiają do Otchłani skazane na wieczystą męczanię i tylko najwięksi spośród wojowników okazują się dość godni, by zaszczycono ich uwiecznieniem duszy w świętych kamieniach. Takie przeświadczenie dowodzi jawnie przyczyny słabości ludzkiego gatunku, ty wszakże jesteś inny.

     Paladyn przyglądał się primusowi z niewzruszonym spokojem. Gorący pustynny wiatr targał jego porozdzieranym w wielu miejscach płaszczem.

     - Dwaj starzy wojownicy mający zrosić piasek swoją krwią - ciągnął dalej Kuthsheth - Nie mam przy sobie żadnego upamiętniacza, a gdybym nawet miał, pewnie nie jestem jeszcze godzien tego, by przenieść swą duszę w święty kamień. Jeśli pozwolę na to, byś mnie zabił, trafię do Otchłani - pretorianin położył swe dłonie na rękojeściach mieczy - To wybitnie zwiększa motywację.

     Człowiek założył z powrotem hełm, a potem podniósł wbitą dotąd w piasek czworokątną tarczę i dobył z pochwy miecz. Stal ostrza zaczęła się niemal natychmiast jarzyć pomarańczowym blaskiem, niczym klinga wyciągnięta obcęgami kowala z pieca.

     Kuthsheth pochylił lekko głowę. Murnik odpowiedział na ten gest ruchem hełmu.

     Jeden z nich miał za chwilę umrzeć na rozpalonej słonecznym żarem pustyni. Nie znający nawzajem swej mowy ani obyczajów wojownicy mimo wszystko doskonale się zrozumieli.

     Autorem opowiadania jest Larry Correia. Opublikowane zostało w kompilacji krótkich opowiadań Iron Kingdoms Excursions S1E2. Prawa autorskie zastrzeżone dla Privateer Press.

Komentarze
#1 | Keth dnia 21.06.2014 18:13:33
Kultura skorne opiera się na zupełnie innym kodeksie wartości niż ten wyznawany przez Immoreńczyków. Kult siły dominuje niepodważalnie, a słabi nie mają żadnych praw, wyłącznie obowiązki składające się na służbę panom swego życia i śmierci.
#2 | Gift dnia 21.06.2014 18:33:15
Szkoda że nie zamknięte no ale wynik raczej łątwy do przewidzenia, cóż mógł mieć przy sobie ten kamień
#3 | Keth dnia 21.06.2014 18:40:13
Obstawiasz zatem Murnika? Myślę, że szybko się dowiemy, kto wygrał, bo Kuthsheth występuje jako jeden z pobocznych bohaterów w "Instruments of War" i jeśli Larry napisze następną część, a primus się tam pojawi, będziemy musieli pochylić głowy nad grobem paladyna Wink
#4 | Araven dnia 21.06.2014 20:13:37
Znaczy nie będzie kontynuacji z wynikiem pojedynku? Ciekawe kto wygrał...
#5 | Rikandur dnia 21.06.2014 21:18:47
Stawiam na Skorne, paladyn staruszek a i po śmierci idzie do Memnona. Jak Kuthsheth powiedział, on ma większą motywację.
#6 | 8art dnia 22.06.2014 09:29:15
Jeśli primus pojawia się w innych opowiadaniach, to paladyn przegrał pojedynek. A szkoda, bo tak ich mało...
#7 | Keth dnia 22.06.2014 21:38:56
Kuthsheth pojawił się w "Instruments od War" - powieści, której akcja toczy się około pięciu lat wcześniej od powyższego pojedynku. Pozostaje poczekać na następną część sagi o skorne, by sprawdzić, czy i tam się pojawi, a wówczas będziemy wiedzieli, kto wygrał Wink
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 0% [0 głosów]
Bardzo dobre Bardzo dobre 50% [2 głosy]
Dobre Dobre 50% [2 głosy]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Popularne Artykuły
  Artykuł Czytań Dodany przez
» IK - tworzenie i rozwój postaci
On: ŻELAZNE KRÓLESTWA
78114 Beamhit
26.01.2013 16:19
» 01. Wybór rasy i płci
On: TWORZENIE POSTACI
24879 leobardis
11.11.2008 15:43
» 05. Czary - objaśnienia i możliwości rzucania oraz spis czarów
On: MAGIA
21447 czegoj
25.11.2008 12:56
» 07. Kasta Niesklasyfikowana
On: PROFESJE
20164 leobardis
11.11.2008 18:26
» Legenda Kryształów Czasu
On: LEGENDA KRYSZTAŁÓW CZASU
19925 leobardis
11.12.2008 15:30
» Charakter Postaci
On: TWORZENIE POSTACI
18901 venar
16.02.2009 14:27
» Martwiaki
On: BESTIARIUSZ
18041 venar
30.04.2009 11:58
» Spis kamieni szlachetnych
On: DODATKI
17432 arikar
01.03.2009 16:48
» 02. Kasta Żołnierska
On: PROFESJE
16972 leobardis
11.11.2008 18:01
» 06. Kasta Czarodziejska
On: PROFESJE
16291 leobardis
11.11.2008 18:22
» OPIS RASY - HOBBICI
On: TWORZENIE POSTACI
15785 czegoj
27.01.2009 11:04
» Bractwo Klingi Duszy
On: BRACTWA WYSTEPUJĄCE W ŚWIECIE KC
15551 czegoj
28.04.2009 15:18
» Dendroid
On: BESTIARIUSZ
15252 ghasta
30.07.2011 10:22
» Kompendium Wiary
On: RELIGIA
15223 avnar
22.06.2009 15:08
» 04. Kasta Złodziejska
On: PROFESJE
15057 leobardis
11.11.2008 18:09
©
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Suriel
24-04-2019 22:39
Wiem że się da nagrywać, ale to nie to samo. Ale nie ukrywam, że spróbował bym.

Suriel
24-04-2019 22:38
Generalnie ostanio wolę pbfy bo coś po nich zawsze zostaje. Jakościowo są dużo lepiej wypracowane. Można wrócić za parę lat, przeczytać, powspominać, pośmiać się. A sesja live jest jak płatek śniegu,

Suriel
24-04-2019 22:34
Ale kupiłem nowy router i będę podpisywał umowę z dostawcą sieci na nowy czasookres, dużo lepiej nie będę miał ale mam lepszą pozycję do negocjacji, więc coś wywalczę na pewno.

Suriel
24-04-2019 22:32
Jetsem na dicordzie ale po pierwsze primo, czasu mało. Po drugie primo na tygodniu co najmniej jest to trudne zadanie. I po trzecie najważniejsze primo, technicznie u mnie są problemy...

Oggy
24-04-2019 22:14
Ciągnie Cię Suriel do grania? Zapisz się na discord, też mógłbym kogos przygarnąć na sesję...

Suriel
24-04-2019 21:52
A o której w sobote? I co znaczy pojedyncza sesja, jednostrzałówka czy dla jednej osoby?

BAZYL
24-04-2019 17:38
Jeśli jest ktoś chętny na pojedynczą sesję KC online w sobotę, zapraszam na discorda: https://discord.g.
..

8art
23-04-2019 22:58
Zapomnailem o pytaniu Problema

Nanatar
23-04-2019 22:44
Lenu chip załapał, może wystarczy, choć dopiero teraz po wpisie przeczytałem przestrogę.

Keth
23-04-2019 22:20
Na razie odpowiedziałem na pytanie, czemu przyszliśmy do niego osobiście. Po smolucha.

Suriel
23-04-2019 22:07
Nie zapomnijcie o pytaniu zadanym przez Problema, było by niegrzecznie go olac Wink

Keth
23-04-2019 21:52
Dobra, dałem wpis do Warsaw, a teraz idę się wytrzeć! Shock

NickPage
Najczęściej oglądane
deliad[8125]
czegoj[5585]
dretch[4239]
8art[3684]
koszal[3411]

Ostatnia aktualizacja
deliad
Sigil
8art
Oggy
czegoj

Wszystkie NickPage
Rzuć kostką