12.12.2017 01:49:41
Nawigacja
ŻELAZNE KRÓLESTWA
Wstępniak
Podręczniki, zasady oraz recenzje
Opis świata
Historie kolejnych nacji
Bestiariusz
Manual botmistrza
Skrypty generalskie
Przewodnik obieżyświata
Akta Gavina Kyle
Scenariusze
Opowiadania
Forum Żelaznych Królestw
Dział PBF
Zanim Zaczniesz
Otwarte Sesje PBF
Wirtualne Elizjum
w świecie Wampira
TYLKO ZALOGOWANI

DrecarE: Wirtualny Podręcznik
Geografia DrecarE
Wymiar Czasowy
Rasy DrecarE
Kultura Istot
Tworzenie Postaci
Mechanika Gry
Magia
Technologia
Bestiariusz
Ostatnie artykuły
Patronaty elementaln...
Karaluchy z Borki
Wielkie Pianalia
Kulty Ciemności w Dr...
ANSUMO - Ludzie z Me...
Elfy Żałobne
Perpignan
Czwarta edycja na Po...
Rytuały czarowników
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Chowańce Czarowników
DeG - mapy
Gry paragrafowe
DE - Tworzenie Postaci
Relacja z testów gru...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Ostatnie komentarze
Newsy
Bardzo dobre pytanie i...
Czy coś jeszcze się dz...
@dretch :) Niestety ma...
Swietna robota, sprawi...
Grałem z komórki i nie...
Artykuły
Raczej właśnie poszuku...
Dziękuję za pochlebne ...
Niezły materiał. Całki...
Ciekawa wada. Rozumiem...
Suriel brawo za kawał ...
Galeria
Zgadzam się z Nantarem...
Uważam że pełny opis c...
Ikonki zastępujące np....
Tak zupełnie w ramach ...
Czyli czerń i biel :) ...
Dodatkowe strony
Hmm chyba część błędów...
Paragraf 82 brak linka...
Te które wyłapałem, że...
Podam wieczorem jak bę...
Może te problemy wynik...
facebook
Nawigacja
Artykuły » ŻELAZNE KRÓLESTWA » Nosorożnik - kartka z bestiariusza
Nosorożnik - kartka z bestiariusza



             NOSOROŻNIK

                       (kartka z bestiariusza)


      Przez niezliczone wieki mieszkańcy zachodniego Immorenu trwali w niezbitej pewności siebie, że znany im świat kończy się na Czarnej Rzece, na odległej linii widnokręgu na wschodzie, gdzie Krwiste Kresy wyznaczały naturalną nieprzekraczalną barierę, której nie mogło pokonać żadne rozumne stworzenie.


      W 603 OR owa niezbita pewność siebie legła w gruzach zdruzgotana zajęciem Corvisu przez bezwzględnych przybyszów z dalekiego wschodu i chociaż niespodziewani najeźdźcy zostali zmuszeni do odwrotu, ich odejście bynajmniej nie przywróciło mieszkańcom zachodniego Immorenu poczucia utraconego bezpieczeństwa.

      Poniższe zapiski pochodzą z notatek Nolana Helwicka, profesora zoologii nadzwyczajnej uniwersytetu w Corvisie, jednego z cygnarskich uczonych zajmujących się badaniami nad fauną dalekiego wschodu.

      "Chociaż srodze ucierpieliśmy z rąk skorne, zwyciężyliśmy, a okrutni najeźdźcy zostali wygnani z naszego miasta. Odchodząc pozostawili po sobie pobojowisko zaścielone truchłami zdumiewających bestii, których nigdy wcześniej żaden z nas nie widział. Mimo okropieństw okupacji i śmierci wielu zacnych przyjaciół profesorowie uniwersytetu w Corvisie zyskali znienacka niezwykłą sposobność, by oddać się bezcennym badaniom nad stworzeniami tresowanymi przez skorne.

      Zdobyliśmy wiele egzemplarzy osobników różnych gatunków zabitych pod murami miasta, każdy zaś z nich wydawał się bardziej przerażający od poprzedniego. Jeden z największych - stwór nazwany przez profesora Pendrake nosorożnikiem - został umieszczony w zarekwirowanej dla celów badań chłodni, aby panująca tam niska temperatura spowolniła nieuchronny proces rozkładu ogromnego truchła. Będąc profesorem zoologii nadzwyczajnej zyskałem sposobność przeprowadzenia na nim sekcji.

      Zbadany przeze mnie nosorożnik znajdował się w zadowalającym stanie - chociaż szpeciła go wielka rana po armatniej kuli, nie odniósł niemal żadnych obrażeń od broni pomniejszego kalibru; szczęśliwie nie ucierpiał też z rąk szabrowników plądrujących pobojowisko. Od czubka podobnego do dziobu pyska po koniec maczugowatego ogona mierzył jakieś dwanaście stóp. Chociaż nie zdołałem dokonać precyzyjnego pomiaru wagi, oszacowałem jego ciężar na około cztery tony, w przybliżeniu ekwiwalent wagi któregoś z naszych lżejszych parobotów. Widząc to stworzenie po raz pierwszy, zdumiałem się jego archaicznym wyglądem. Swymi rozmiarami i kształtem przywodził na myśl znane nam skamieliny - być może nosorożniki są potomkami wielkich bestii przemierzających prakontynent Immorenu przed geologicznym kataklizmem sprzed wielu tysięcy lat.

      Stwór pokryty był grubą szarą skórą, której przecięcie wymagało użycia najostrzejszych skalpeli oraz nie lada wysiłku. Grzbiet znaczyły równie grube kostne tarczki przypominające nieco żółwią skorupę, z nich zaś wyrastał podwójny rząd wysokich płytek. Płytki te, niebywale ostre na krawędziach, mierzyły około sześciu cali u podstawy ogona, ale przechodziły do rozmiaru dwóch stóp na karku i barkach. Znaczenie tego grzbietowego grzebienia wydaje się oczywiste: został on wykształcony w celu ochrony grzbietu stworzenia przed atakami od strony ogona.

      Głowa nosorożnika okazała się nieproporcjonalnie mała w stosunku do reszty cielska, a ukryty w niej niewielki mózg pozwala mniemać, że stworzenie to posiada intelekt porównywalny z pospolitymi zwierzętami stadnymi, takimi jak chociażby bydło czy żubry. Małe i głęboko osadzone oczy wykazały dalece niedoskonałe unerwienie, co świadczy od kiepskim wzroku nosorożnika. W zamian narządy ukryte w nozdrzach pozwalają domniemywać, że zwierzę to równoważy słaby wzrok bardzo wyostrzonym zmysłem węchu. Równie małe uszy, usytuowane w tylnej części czaszki, mogą obracać się, unosić i opadać w szerokim zakresie ruchliwości. Podejrzewam, że nosorożniki posiadają zmysł słuch podobny do innych stworzeń stadnych, znacznie lepszy od ludzkiego, ale dalece mniej efektywny od słuchu drapieżników takich jak choćby wilki. Zwieńczony rogiem dziobaty pysk i brak kłów pozwalają wnioskować, że nosorożniki są roślinożercami. Chociaż materiały opracowane przez profesora Pendrake utrwalają takie wnioski, osobiście trudno mi się pogodzić z wyobrażeniem tego monstrualnego roślinożercy przejawiającego równie krwiożerczą agresję na polu bitwy jak osobniki zaobserwowane pod Corvisem.

      Budowa przednich i tylnych kończyn nosorożnika pozwala mniemać, że stworzenie to potrafi się przemieszczać zarówno na czterech łapach jak i w postaci człekopodobnej. Świadkowie zmagań o Corvis wspominają nosorożniki wspinające się na tylne łapy i miażdżące nasze armiboty potężnymi ciosami przednich kończyn. Lecz chociaż przednie łapy nosorożników przypominają nieco człowiecze dłonie, nie zdołałem znaleźć żadnego dowodu mogącego świadczyć o tym, by stworzenia te korzystały z broni bądź narzędzi. Jedynym rodzajem ekwipunku znalezionym przy zezwłokach zabranych z pola bitwy były ciężkie pancerne rękawice mające najpewniej spotęgować siłę zadawanych łapami ciosów oraz wielkie nagolenniki chroniące ich wrażliwe na okaleczenia ścięgien dolne kończyny.

      Nie ulega też wątpliwości, że jedną z najbardziej zadziwiających części ciała badanego przeze mnie osobnika była gruba kościana narośl na końcu ogona. Ta ogromna naturalna broń w zdumiewającym stopniu przypomina korbacz i wszystko wskazuje na to, że jest w taki sam sposób używana. Żołnierze z Corvisu wspominali o nosorożnikach omiatających przestrzeń po swych bokach ogonami właśnie, siejących w ten sposób ogromne spustoszenie w szeregach naszych wojsk. Badania nad ogonem martwego osobnika odkryły istnienie ponad dwóch tuzinów połączonych mięśniami kręgów pomiędzy zadem i krańcem ogona, zapewniających mu niezwykłą ruchliwość i fizyczną krzepę.

      Nosorożniki są godnymi respektu zwierzętami. Badania profesora Pendrake prowadzone nad tymi stworzeniami w ich naturalnym środowisku sugerują ich wysoki poziom wrodzonej agresji, ale nie sposób oprzeć się wrażeniu, że osobniki używane przez skorne w rodzaju bitewnych bestii są istotami zupełnie innego rodzaju. Będący przez pewien czas więźniem skorne profesor Pendrake opowiadał nam o "zabiegach treserskich" jakim ci dziwaczni mieszkańcy wschodu poddają złapane przez siebie potwory. Zajmuje się tym cudaczna kasta treserów określanych mianem cierpicieli i jak sama nazwa sugeruje, treserzy ci praktykują zabiegi przypominające raczej przemyślne tortury aniżeli zwyczajowe oswajanie zwierzęcia.

      Poświęciłem pewien czas na porównanie swoich notatek z zapiskami kolegów studiujących inne wojenne bestie skorne, skupiając się na brutalnych procesach treserskich cierpicieli właśnie. Każdy osobnik znaleziony na pobojowisku pod Corvisem okazał się naznaczony ewidentnymi śladami okrutnego traktowania, chociaż tortury te znacząco się różniły w przypadku odmiennych gatunków bestii. Cielska ogromnych stworów zwanych przez nas tytanami okazały się najeżone dziesiątkami metalowych haków i ostrzy, wprowadzonych pod wierzchnią warstwę skóry i wywołujących ustawicznie bolesne rany wprawiające zwierzęta w stan niekończącej się agitacji. Podejrzewam, że ich jedynym celem jest utrzymywanie tytanów w stanie ustawicznej boleści, przekładającej się na niebywale wysoką agresywność.

      Innymi dowodami odstręczających praktyk cierpicieli są ślady chirurgicznych zabiegów przeprowadzanych przez skorne na mózgach zdziczałych człekokształtnych cyklopów. Każdy z pozyskanych przez nas zezwłoków należących do przedstawicieli tego gatunku naznaczony był charakterystycznymi bliznami w tylnej części czaszki. Praktyczne znaczenie tego rodzaju trepanacji pozostaje dla nas wielką niewiadomą, ale sam zabieg bez wątpienia stanowi symbol sztuki uprawianej powszechnie przez kastę cierpicieli.

      Nie sposób uwierzyć, że tak okrutna tresura może przynieść jakiekolwiek rezultaty nie owocujące wzrostem krnąbrności zwierzęcia, ale istnieją pewne pogłoski mówiące o praktykowanej przez skorne mrocznej magii, to zaś pozwala sądzić, że może to właśnie magia w jakiś niezrozumiały dla nas sposób pęta proste umysły tych stworzeń przeistaczające je w posłuszne woli cierpicieli bestie. Owi brutalni treserzy towarzyszą swym wychowankom na bitewnych polach, wprawiając je w dziki szał zarówno werbalnymi komendami jak i razami pejczy.

      Trup badanego przeze mnie nosorożnika miał oczywiste ślady zabiegów cierpicieli. Truchło pokryte było starymi bliznami oraz szramami, które dopiero się goiły, co dowodziło niezbicie wielu miesięcy czy nawet lat egzystencji pod batem wynaturzonych oprawców. Co jednak wzbudziło me zainteresowanie, to brak dowodów bardziej skomplikowanych operacji na żywych osobnikach, powszechnie występujących u innych bestii skorne. Zachodzę w głowę, co może być tego powodem. Opinia profesora Pendrake na temat żyjących dziko nosorożników sugeruje ich tępotę i niewielkie zainteresowanie otoczeniem. Ktoś mógłby pomyśleć, że ten rodzaj osobowości czyni je trudniejszymi w tresurze, a nie odwrotnie, dlaczego zatem cierpiciele zarezerwowali bardziej brutalne metody tresury dla bardziej świadomych stworzeń? Pozostaje mi jedynie mniemać, że treserska kasta ma do swej dyspozycje inne jeszcze instrumenty w swej dyspozycji; instrumenty, których dowodów użytkowania nie sposób odkryć nawet w ramach szczegółowych oględzin. Nie zaprzeczam, że ponownie przychodzi mi na myśl czarostwo, aczkolwiek z braku dowodów pozwalam sobie wyłącznie na subiektywną spekulację.

      Zakończywszy obdukcję nosorożnika dokonałem wymiany opinii z moimi kolegami badającymi podobne znaleziska. Na pobojowisku pod Corvisem natrafiono w sumie na sześć martwych nosorożników, co pozwoliło nam na przeprowadzenie zakrojonych na szeroką skalę badań umożliwiających porównanie uzyskanych indywidualnie wyników.

      To zaś odkryło przed nami coś zaiste fascynującego.

      Chociaż sześć znalezionych pod Corvisem nosorożników było do siebie bardzo podobnych pod względem rozmiarów i szczegółów anatomii, ich zewnętrzna aparycja wielokrotnie znacząco się różniła. Mówimy tutaj o wielkości i długości tarczek grzbietowych, grubości naturalnego pancerza, rozmiarów ogona, a nawet pigmentacji skóry. Chociaż od biedy można to wytłumaczyć zasadą naturalnej ewolucji występującej w obrębie specyficznego gatunku, ja wierzę w coś zupełnie innego. Raporty profesora Pendrake traktujące o mocarstwie skorne pozwalają domniemywać, że niektóre z rodów tego wschodniego ludu w rozmyślny sposób rozmnażają i hodują przeznaczone do tresury bestie. Podążając za tym wnioskiem gotów jestem przyjąć za pewnik, że różnice występujące u badanych przez nas nosorożników były nie tyle efektem naturalnej ewolucji, co efektem pracy hodowców zajmujących się krzyżowaniem zwierząt obdarzonych pożądanymi przez nich cechami.

      Koncept wojowniczego i okrutnego narodu płodzącego coraz groźniejsze wojenne bestie musi budzić słuszną trwogę wśród każdego cywilizowanego ludu. Wierzę, że informacje pozyskane przez nasze naukowe grono w Corvisie mają ogromną wartość i wielce się przydadzą w nadchodzących dopiero bojach z ludem dalekiego wschodu, ale zarazem lękam się, iż dopiero zerknęliśmy na powierzchnię tej głębokiej sadzawki wiedzy.

      Drżę na samą myśl o tym jakie jeszcze potwory skrywają się w odległych krainach skorne, gotowiąc się na chwilę, w której ich panowie spuszczą je z łańcuchów i poślą ku Żelaznym Królestwom.

      Nolan Helwick, profesor katedry zoologii nadzwyczajnej na uniwersytecie w Corvisie.


Współczynniki i zasady dla nosorożnika

SPD 5, STR 10, MAT 5, RAT 3, DEF 11, ARM 18

WILLPOWER 11, INITIATIVE 9, DETECT 3, SNEAK 0

PHY 11 AGI 9, INT 7

Ataki:
2x łapy, POW 3, P+S 13
1x ogon, POW 4, P+S 14 (reach, rear attack - tą bronią może atakować wszystko co znajduje się w jego zasięgu i 360 stopniach); thresher (w ramach jednego ataku może wykonać atak tą samą bronią we wszystkie cele, które znajdują się w zasięgu tej broni).

Cechy specjalne

Ostre kolce (za każdym razem, gdy nosorożnik zostanie trafiony okazyjnym atakiem, po rozpatrzeniu tego ataku napastnik otrzymuje k6 obrażeń).

    
     Powyższy tekst pochodzi z NQ #31, tłumaczenie własne. Wszystkie prawa autorskie zastrzeżone dla Privateer Press. Współczynniki nieautoryzowane (fanowskie), stworzone przez Vranza.

Komentarze
#1 | Keth dnia 12.10.2013 20:24:03
Fauna dalekiego wschodu jest dla mieszkańców zachodniego Immorenu kompletną niewiadomą... a przynajmniej była do roku 603 OR. Wtedy właśnie ze wschodu nadciągnęli nikomu dotąd nieznani skorne, prowadzeni przez największego zdrajcę w dziejach Żelaznych Królestw i wiodący ze sobą niebywale egzotyczną menażerię.

Tajniki tego bestiariusza zgłębił najbardziej profesor Pendrake, który idąc śladami wycofujących się skorne został przez nich pojmany w niewolę zyskując dzięki temu wątpliwą przyjemność przyjrzeć się krainom skorne z bardzo bliska!
#2 | 8art dnia 14.10.2013 09:56:24
Bardzo niefajny stworek, ze tak powiem. Ciesze sie, ze Ivan, Ivash i Volkh nie dotarli jeszcze tak daleko na wschod.

A ci cali Cierpietnicy... Brrrr az wlos na plecach jezy, jak sie czyta co oni wyprawiaja z obiektami eksperymentow. Greenpeace dalby im popalic za takie znecanieWink

Tak z innej beczki, pomimo tego ze akcja IKRPG jest umiejscowiona w roku 608OR to w podreczniku nie ma prawie slowa o skorne, poza kilkoma enigmatycznymi wzmiankami.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 50% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 0% [0 głosów]
Dobre Dobre 50% [1 głos]
Średnie Średnie 0% [0 głosów]
Słabe Słabe 0% [0 głosów]
Popularne Artykuły
  Artykuł Czytań Dodany przez
» IK - tworzenie i rozwój postaci
On: ŻELAZNE KRÓLESTWA
70702 Beamhit
26.01.2013 16:19
» 01. Wybór rasy i płci
On: TWORZENIE POSTACI
21243 leobardis
11.11.2008 15:43
» 05. Czary - objaśnienia i możliwości rzucania oraz spis czarów
On: MAGIA
18333 czegoj
25.11.2008 12:56
» 07. Kasta Niesklasyfikowana
On: PROFESJE
17301 leobardis
11.11.2008 18:26
» Legenda Kryształów Czasu
On: LEGENDA KRYSZTAŁÓW CZASU
16774 leobardis
11.12.2008 15:30
» Charakter Postaci
On: TWORZENIE POSTACI
15304 venar
16.02.2009 14:27
» Spis kamieni szlachetnych
On: DODATKI
15266 arikar
01.03.2009 16:48
» 02. Kasta Żołnierska
On: PROFESJE
14454 leobardis
11.11.2008 18:01
» Martwiaki
On: BESTIARIUSZ
13740 venar
30.04.2009 11:58
» 04. Kasta Złodziejska
On: PROFESJE
13543 leobardis
11.11.2008 18:09
» 06. Kasta Czarodziejska
On: PROFESJE
13458 leobardis
11.11.2008 18:22
» Dendroid
On: BESTIARIUSZ
13211 ghasta
30.07.2011 10:22
» Opis świata Orchii
On: LEGENDA KRYSZTAŁÓW CZASU
13160 leobardis
12.12.2008 13:17
» Kompendium Wiary
On: RELIGIA
12762 avnar
22.06.2009 15:08
» Doświadczenie - PD
On: PODRĘCZNIK GRACZA
12465 venar
13.01.2009 20:23
©
Logowanie
Nazwa użytkownika

Hasło



Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

dretch
11-12-2017 21:18
ja tez bede pisal jutro :/

8art
11-12-2017 18:13
Bede pisal chyba dopiero jutro

czegoj
11-12-2017 09:33
Przy edycji artu masz znaczek wstaw nową tabelę.

Keth
10-12-2017 23:59
Ktoś przypomni jak się wstawiało tabelki do artykułów?

Suriel
10-12-2017 21:51
I bynajmniej nie chodziło mi tu o sprawę ufo i przypadek szanownego kolegi Koszala...

Suriel
10-12-2017 21:49
Raczej zwyczajne zbyt grube paluchy względem klawiatury komóry, i moje niedbalstowo, gbyby nie to byłby już w kosmosie... Pfft

8art
10-12-2017 12:47
Chyba tu jakieś głęboko ukryte traumy polonisty wychodzą...

Suriel
10-12-2017 02:51
Czarowników. Czasowniki są zbyt niebezpieczne same w sobie....

Sigil
09-12-2017 22:55
A rzeczowników? Ciekawe, czy one też mają chowańce...

Suriel
09-12-2017 21:10
Zawsze mi sie wydawało że chowance czasowników to monety których zawsze twierdzą że nie mają.

Sigil
09-12-2017 19:04
Mam nadzieję, że Wam się spodoba!

Sigil
09-12-2017 19:04
Keth i TTA zrobiłem materiał o chowańcach. Informacja o nim znajduje się w dziale DE.

NickPage
Najczęściej oglądane
deliad[5455]
czegoj[3595]
8art[2458]
koszal[2252]
Treant[2104]

Ostatnia aktualizacja
Sigil
czegoj
dretch
Suriel
deliad

Wszystkie NickPage
Rzuć kostką